Ana içeriğe atla

Piyasalar iki ateş arasında

Bir yandan küresel büyüme endişeleri ve Fed’in yarattığı baskı diğer yandan da Kobani gerginliğiyle artan siyasi riskler piyasaları sarsmaya devam ediyor.


Borsa İstanbul, Türkiye’yi sarsan Kobani gerginliği, artan jeopolitik riskler ve küresel büyüme endişeleriyle dün yüzde 2’nin üzerinde düşerken dolar/TL de yeniden 2.28 seviyesinin üzerine çıktı. BIST-100 Endeksi yüzde 2.28 düşüşle 73 bin 494 puandan kapanırken, bankacılık endeksi yüzde 3.03 düştü. Endeksi aşağı yönlü en çok etkileyen hisseler yüzde 3.1 gerileyen Garanti Bankası, yüzde 2.7 gerileyen Akbank ve yüzde 3.6 gerileyen Halk Bankası oldu. BIST-100 endeksinde işlem hacmi 2.72 milyar lira ile 200 günlük ortalaması olan 2.98 milyar liranın altında kaldı. Serbest piyasada dolar kapanışı 2.2860 TL oldu.

Küresel piyasalarda ise ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım sürecini elden geldiğince geri bırakacağını düşünen piyasa konsensüsü yerini yavaşlama endişelerine bıraktı. IMF ve Fed’den gelen küresel yavaşlama uyarılarından sonra Almanya’da büyüme tahminlerinin düşürüleceğinin açıklanması Avrupa borsalarını dibe çekti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de ekonominin zayıf seyrettiği mesajlarını verdi. Haziran ayında 10 bin puanı aşarak tarihi rekora yükselen Almanya’nın DAX endeksi yüzde 2’nin üzerinde düşüşle bir yılın en düşük seviyesini gördü. İngiltere yüzde 1, Fransa yüzde 1.50 civarı düştü. Avrupa’nın FTSEurofirst 300 endeksi de yüzde 1.5 civarı ekside seyretti. IMF bu hafta küresel büyüme tahminini bu yıl üçüncü defa düşürürken, Almanya’da önceki gün açıklanan veriye göre, ağustosta ihracat yüzde 5.8 ile 2009’daki küresel finans krizinden bu yana en büyük düşüşü kaydederken, Avrupa’nın en güçlü ekonomisiyle ilgili kaygılar artıyor.
 
Gelişmelerle Asya borsaları da sert düştü. Bunda küresel büyüme endişelerinin yanı sıra St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın yatırımcıların bankanın yapacağı faiz artırımıyla ilgili gerçekçi olmayan beklentilerinin bulunduğunu söylemesi etkili oldu. Japonya’da Nikkei endeksi günü yüzde 1.2 gerilemeyle tamamlarken MSCI Dünya Endeksi, 18 Nisan’dan bu yana en düşük seviye olan 403.54 puana geriledi. Avro/dolar paritesi yüzde 1’e yakın düşüşle 1.26 civarına geriledi. Dolar gelişen ülke kurlarına göre değerlendi. Brent petrol 90 doların altına geriledi.
 
ABD’de ise hisse senetleri petrol fiyatlarının 2010'dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine paralel olarak sert düştü. ABD’de üçüncü çeyrek bilanço dönemine girilirken yatırımcılar küresel büyümedeki ivme kaybının şirket bilançolarına etkisini izliyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.