Ana içeriğe atla

Yurttaş borca mahkum

Merkez Bankası verilerine göre mevduat bankalarında tasfiye olunacak tüketici kredileri 6 milyar 605 milyon 996 bin lira, taksitli ticari krediler 4 milyar 710 milyon 711 bin lira, tasfiye olunacak kredi kartları 5 milyar 801 milyon 97 bin liraya ulaştı. Yani mevduat bankaları toplamda 17 milyar 117 milyon 804 bin lira alacağını tahsil edemedi.


Enflasyon ve işsizlikte beklentileri aşan artışlar, fertlerin borç ödemelerine de yansıyor. Mevduat bankalarında tasfiye olunacak tüketici kredileri miktarı 10 Ekim haftasında 6 milyar 605 milyon 996 bin liraya ulaştı. 
Buna göre tasfiye olunacak krediler mevduat bankaları için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.8, 2013 sonuna göre ise yüzde 36.32 arttı. Mevduat bankalarında tasfiye olunacak taksitli ticari krediler geçen yılın aynı dönemine yüzde 24.97 artarken, kredi kartlarında artış yüzde 26.73 oldu. Merkez Bankası verilerine göre mevduat bankalarında tasfiye olunacak taksitli ticari krediler 4 milyar 710 milyon 711 bin lira, tasfiye olunacak kredi kartları 5 milyar 801 milyon 97 bin liraya ulaştı.
Kalkınma ve yatırım bankalarındaki tüketici kredileri ve taksitli ticari krediler geçen yıla göre yüzde 91.62 artışla 45 milyon 523 bin liraya çıktı. 
Geçen yılın aynı dönemine göre katılım bankalarındaki tasfiye olunacak tüketici kredileri yüzde 47.75 artışla 69 milyon 743 bin liraya, taksitli ticari krediler yüzde 30.26 artışla 62 milyon 631 bin liraya çıktı. Tasfiye olunacak kredi kartları ise 118 milyon 93 bin liraya ulaştı. 
Finansman şirketlerindeki tasfiye olunacak tüketici kredileri yüzde 3.05 artışla 132 milyon 707 bin liraya, taksitli ticari krediler ise 306 milyon 216 bin liraya ulaştı. Buna göre tüketicinin ödeyemediği borç toplamda 12 milyar 772 milyon 987 bin liraya ulaşırken, ticari kredilerde 5 milyar 79 milyon 730 bin liralık borç ödenemedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/131535/Kredi_karti_borclarinda_korkutan_rakamlar.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.