Ana içeriğe atla

Yargıya 17 Aralık tırpanı

Geçen yıl operasyonlarla hükümetin hedefine oturan yüksek yargı, bütçesinin yüzde 25’ni kaybetti. Bu yılki bütçesi 57.5 milyon lira olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) gelecek yılki bütçesi 43.2 milyon liraya düşüldü. Söz konusu 14.3 milyon liralık düşüş 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarına kesilen fatura olarak yorumlandı.


12 Eylül referandumuyla HSYK’da çeşitli düzenlemeler yaparak, tüm yargı sisteminin Adelet Bakanı’nı bağlayan, ancak aralıkta üstü üste yapılan yolsuzluk operasyonları sonrası ‘bu düzenmeleri yanlış yaptık’ sözleriyle eleştirilen HSYK’ya bir darbe de bütçe planlamasından geldi. Orta Vadeli Mali Plan’da HSYK, bütçesinin yüzde 24.9’ini kaybetti. HSYK bütçesinde personel ödenekleri 30.7 milyondan 23.9 milyon liraya, mal ve hizmet alımları 21.1 milyondan 13.5 milyon liraya geriledi. Emniyet Müdürlüğü’ne ayrılan bütçe 16 milyar 557 milyon 13 bin liradan 17 milyar 623 milyon 719 bin liraya çıkarıldı. Paralel devlet tartışmalarından sonra emniyete ayrılan bütçenin geçen yıl yapılan 2015 planına göre azaltılması dikkat çekti. 
Orta Vadeli Mali Plan’da (2015-2017) yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin 2015 yılı bütçe ödenek teklif tavanları açıklandı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesi önceki yıla göre iki katına çıkarken TBMM bütçesi yüzde 1.7 ve Başbakanlık bütçesi yüzde 0.5 azaldı. Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra en fazla artış yüzde 93 ile Kalkınma Bakanlığı’nda oldu. Bakanlığın bütçesi 971 milyon liradan 1 milyar 862 milyon liraya çıkarıldı. 

Suriyeli sığınmacılara bütçe

Suriyeli sığınmacılar için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) bütçesi yüzde 18 artırılarak 839.9 milyondan 993.4 milyon liraya çıkarıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bütçesi yüzde 43 artışla 125 milyon 634 bin liradan 179 milyon 890 bin liraya yükseltildi.
Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın bütçeleri artırıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 30 milyar 666 milyon 260 bin lira, Milli Savunma Bakanlığına 22 milyar 764 milyon 255 bin lira, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 18 milyar 249 milyon 634 bin lira ödenek ayrıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ödeneği 14 milyar 679 milyon 18 bin lira, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun 9 milyar 873 milyon 269 bin lira olarak belirlendi.

Köşk Erdoğan’la ihya oldu

Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesi 2015 yılı için 2014-2016 Orta Vadeli Mali Plan’daki 201 milyon 500 bin liradan 397 milyon liraya çıkarıldı. Bu, 195 milyon 500 bin lira yani yüzde 97 artış anlamına geliyor. Cumhurbaşkanlığı bütçesinde personel ödenekleri 47 milyon liradan 80 milyon liraya çıkarılırken, mal ve hizmet alımları ile yatırım harcamaları iki kat artırıldı. Mal ve hizmet alımı ödenekleri 71 milyondan 144 milyon liraya, yatırım harcamaları ise 75.2 milyondan 158 milyon liraya çıkarıldı. Yatırım harcamalarındaki artış Çankaya Köskü yerine yapılan Ak Saray’ın bütçedeki maliyetini gösterdi. Mal ve hizmet alımlarında tedavi ve ilaç giderleri kalemindeki 6 kat artış dikkat çekti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/129707/Yargiya_17_Aralik_tirpani.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.