Ana içeriğe atla

Milyonerler kriz dinlemedi

2016’da yüksek enflasyon karşısında ücretler erirken yılın tek kazananı, sayıları 109 bini bulan milyonerler oldu. 2016 Aralık’ta milyoner sayısı 1865 kişi arttı.Ekonominin yavaşlayıp borçlu ve işsiz sayısının arttığı 2016’da milyonerlerin sayısındaki artış dikkat çekti. Türkiye’de son bir yılda 15 bin 856 kişi daha milyoner olurken, bankalarda bir milyon TL’den fazla parası olan kişi sayısı 109 bine yaklaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre Aralık 2016’da hesabında 1 milyon lira ya da üzerinde parası bulunan yurtiçi mudi sayısı 108 bin 864’e çıktı. Aralık 2015’te 93 bin 8 kişiydi. Sadece aralık ayında ise hesabında 1 milyon lira ya da üzerinde parası olanlar 1865 kişi arttı. Ekonomi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 küçülürken büyümenin 2016’da yüzde 2.5’in altında kalması bekleniyor. Diğer yandan enflasyon ocak ayında yüzde 9.22’ye çıkarken ücretlilerin reel geliri eridi. Resmi verilere göre işsiz sayısı Ekim 2016 itibarıyla 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu. İş aramaktan umudunu kesenler dahil edildiğinde işsizler ordusu 6.5 milyon kişiyi geçiyor. Bankalar Birliği verilerine göre ise Kasım 2016 itibarıyla bireysel kredi veya kredi kartı borcunu ödememiş ve borcu halen devam eden kişi sayısı 2 milyon 979 bin 494’ü buluyor. Böyle bir ortamda milyoner sayısının istikrarlı bir şekilde artması ekonominin tek kazananının zenginler olduğunu gösteriyor.


Yarıdan fazlası ellerinde
BDDK verilerine göre Aralık 2016’da hesabında 1 milyon lira ya da üzerinde parası bulunan yurtiçi yerleşiklerin toplam mevduatı 715 milyar 340 milyon 630 bin lirayı buldu. Yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki toplam mevduatı ise 1 trilyon 358 milyar 744 milyon 560 bin lira oldu. Buna göre toplam mevduatın yüzde 52.6’sı milyonerlerin elinde bulunuyor. Aralık 2015’te ise hesabında 1 milyon lira ya da üzerinde parası bulunan yurtiçi yerleşiklerin toplam mevduatı 594 milyar 661 milyon 110 bin liraydı. Öyle ki milyonerlerin bankalardaki toplam mevduatı bir yılda 120 milyar 679 milyon 520 bin lira, diğer deyişle yüzde 20 arttı. Milyonerlerin hesaplarındaki toplam para son bir ayda da 9.3 milyar lira arttı. Yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki toplam mevduatı Aralık 2015’te 1 trilyon 160 milyar 854 milyon 900 bin lirayken milyonerler bundan yüzde 51.2 pay almıştı. Bu da milyonerlerin toplam mevduattaki payının son bir yılda daha da arttığını gösteriyor.

Az kişiye çok para
BDDK verilerine göre Aralık 2016’da Mevduat miktarı yükseldikçe bu miktara sahip olan kişilerin sayısı azaldı. Banka hesaplarında 10-50 bin TL arasında mevduatı olan yurtiçi yerleşik kişilerin sayısı 4 milyon 989 bin 426, 50-250 bin lira arasında mevduatı olanların sayısı 2 milyon 307 bin 486, 250 bin-1 milyon TL olanların sayısı 462 bin 47 oldu. 250 bin 1 milyon TL arasında parası olanların toplam mevduatı 219 milyar 587 milyon TL olurken, 10-50 bin lirası olanların 124 milyar 149 milyon 800 bin TL olarak gerçekleşti.

665 katı ediyor
Aralık 2016 itibarıyla banka hesaplarında 10 bin TL’ye kadar parası olan yurtiçi yerleşiklerin sayısı ise 72 milyon 423 bin 116 kişiyi buldu. Buna göre 10 bin TL’ye kadar parası olanların sayısı milyonerlerin sayısının 665 katı ediyor. 10 bin TL’ye kadar parası olanların sahip olduğu toplam mevduat aynı dönemde 46 milyar 803 milyon 240 bin lira olarak kaydedildi. Öyle ki milyonerlerin toplam parası, hesaplarında 10 bin liradan az olanların parasını 15’e katladı. Verilere göre bankalarda 10 bin liraya kadar parası olanlar için ortalama mevduat 646.2 lira olurken milyonerler için ortalama mevduat 6 milyon 570 bin 957 liraya çıkıyor. Hesaplarında 10 bin liradan az parası olanlar, toplam mevduattan ise sadece yüzde 3.4 pay alabildi. Bankalardaki parası 10 bin TL’yi geçmeyenlerin sayısı 2015 sonuna göre 10 milyon 913 bin 371 kişi artarken, aynı dönemde bu kişilerin toplam mevduatı 4 milyar 651 milyon 80 bin lira arttı. Kasım 2016’ya göre ise kişi sayısında 1 milyon 335 bin 439, mevduat toplamında 2 milyar 437 milyon 360 bin lira artış görüldü.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.