Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Faizsiz Merkez dönemi

Geçen yıl açıkladığı 2015 örgörülerinde sınıfta kalan Merkez, faiz silahını çekmemekte ısrar ederken, Nisan 2016’da yeni başkan ataması için katılım bankacılığına yakın isimler öne çıkıyor.Hafta içinde Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılına ilişkin uygulayacağı para ve kur politikasının esaslarını açıkladı. Banka, geçen yıl da olduğu gibi 2016 enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirlerken, gıda fiyatlarının düşeceği, enflasyondaki önemli düşüşün de dış şoklara karşı denge sağlayacağını öngördü. Merkez’e göre kur etkileri de yılın ikinci yarısından sonra azalacak.

Ancak bankanın 2015 yılı para ve kur politikası hedef ve öngörülerinin ne kadar tuttuğuna baktığımızda güvenilirlik konusunda soru işaretleri artıyor. Geçen yılki öngörüler ve gerçekleşmeler durumu açıkça ortaya koyuyor:

* Enflasyon hedefi 2015 yılı için yüzde 5 olarak belirlenmişti. Şu an yıl sonu tahmini yüzde 8.5.

* Kur etkileri azalacak öngörüsüne karşın arttı. Yılbaşından bu yana dolar kuru yüzde 27.8, Avro kuru yüzde 14.8 yükseldi.

* Gıda fiyatları düşecek ve enflasyon üzerindeki etkisi azalacak öngörüsü de tutmadı. Gıda fiyatları artarak enflasyon üzerindeki olumsuz etkisini sürdürdü. İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış kasımda yüzde 11.28‘i buldu. Ocak ayında artış yüzde 9.39 seviyesindeydi.

* “Enflasyondaki önemli düşüş dış şoklara karşı denge sağlayacak” öngörüsüne karşın ise enflasyon arttı ve dolayısıyla dış şoklara karşı da denge sağlanamadı. Ocak ayında yüzde 7.24 olan enflasyon en son açıklanan kasım ayında yüzde 8.10’a yükseldi.Hedefle makas açıldı


Merkez Bankası Kanunu’na göre, TCMB’nin faiz oranlarına ilişkin kararlarını enflasyonun ileride alacağı seyre ve bu seyrin enflasyon hedefi ile uygunluğuna bakarak alması gerekiyor. Ancak enflasyon gerçekleşmeleri ve tahminleri ile hedef arasındaki makas sürekli açılmasına rağmen Merkez, faiz silahını kullanmıyor. Erdem Başçı başkanlığında sırasıyla enflasyon hedef ve gerçekleşmeleri şöyle: 2011’de yüzde 5.5’e 10.4, 2012’de yüzde 5’e 6.2, 2013’te 5’e 7.4 ve 2014’te 5’e 8.2.

Bunun nedeni ise hükümet çevrelerinin baskısı olarak değerlendiriliyor. Merkez, bütün yılı AKP’nin faiz indirimi baskısıyla geçirdi. Hatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başkan Erdem Başçı’yı vatan hainliği ile bile suçladı.

Bu durum Merkez’in güvenilirliğini zedelerken, Nisan ayında gerçekleştirilecek Başkanlık atamasında da hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın elinde olan atama kararının ne kadar sağlıklı olacağı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Kulislerde öne çıkanlar da faizsiz bankacılık konusunda daha önce çalışmış isimler.Yeni Başkan kim olacak?


Merkez Bankası’nın başına geçecek yeni isim olarak ilk akla gelen isim Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya. Çetinkaya, bankacılık hayatına Albaraka Türk’te başladı. 2003 yılından itibaren Halk Bankası’nda görev alan Çetinkaya, 2008 yılından Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Çetinkaya, 2012 tarihinden itibaren Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

İkinci isim de şu an TCMB Başkan Yardımcısı olan Necati Şahin. Şahin, Merkez Bankası Teftiş Kurulunda Müfettiş Yardımcılığı ve Müfettişlikgörevlerinde bulunduktan sonra 1999 yılında Başmüfettiş oldu.

1 Mayıs 2004’te Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak seçilen Necati Şahin, 5 Haziran 2011 tarihinden itibaren Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Şahin de katılım bankacılığı ile ilgili çalışmalar yapıyor. Nisan ayında bir panelde siyasi irade varlığının faizsiz bankacılığın gelişmesine yardımcı olacağını söyleyen Şahin, Ziraat Katılım’ın Çorum şubesinin açılışına da katılmıştı.
Seçimlerden bu yana dolar kuru yüzde 2.52, Avro kuru yüzde 2.33 arttı. Borsa yüzde 11.5 düştü.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.