Ana içeriğe atla

Çeyiz BES'lenecek


BES’e yüzde 25 devlet katkısı azaltılıp Davutoğlu’nun açıkladığı çeyiz parası fonlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) devlet katkısının bu yıl aynı şekilde devam edip etmeyeceği tartışılırken sektör temsilcilerine göre sistemden kısmi çıkış kolaylaştırılıp buradaki parayı çeyiz hesabına yönlendirmenin önü açılacak. Bu noktada BES’e devlet desteğinin azaltılacağı da konuşulanlar arasında. Buna göre devlet katkısı BES ile çeyiz hesabı arasında paylaştırılacak. BES’e devlet katkısı yüzde 25 iken çeyiz hesabı için yüzde 15 civarı olarak duyurulmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 8 Ocak’ta açıkladığı Aile ve Nüfusun Korunması Programı kapsamında 18 yaşından sonra çocuklar tarafından kullanılacak bir tasarruf hesabı (çeyiz hesabı) açılacağı ve devletin buna yüzde 15 civarında katkı yapacağı belirtilmişti. Ancak programın nasıl fonlanacağı konusu belirsiz kalmıştı. Sektör temsilcilerine göre BES’e katkı azaltılıp çeyiz hesabına katkı buradan fonlanabilir.

Haber görseli


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçen cuma BES ile ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtmişti. Babacan “Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme yapıyoruz. Geçen hafta arkadaşlarla bir araya geldik. Oradaki düzenleme yetkisi Hazine Müsteşarlığı’nda. Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme gelecek, vatandaşlarımızın lehine bir düzenleme gelecek” demişti.

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik hükümetin BES’i tabana yayıp yeni teşvikler düzenlemek üzere hazırlık yaptığını belirterek “Bireysel emeklilik Türkiye’nin 2023 tasarruf hedefini tutturabilmesi için yegâne çözüm. Tasarruf oranını şu anki yüzde 13 seviyelerinden yüzde 19’a çıkarmanın başka yolu yok. O yüzden BES’e devlet desteği sürmeli. Devletin buradan çıkması söz konusu olamaz. Çeyiz paketi başka yolla da olabilir. Kıdem tazminatını BES’e aktarmak konusunda da tartışmalar devam ediyor. Babacan’ın sözünü ettiği düzenlemeler bunu da içeriyor olabilir” diye konuştu.

Sektörle toplantı 23 Ocak’ta

Mevcut düzenlemede acil paraya ihtiyacı olanlar sistemden tüm parasını çekip hesaplarını kapatmak zorunda. BES’te 3 yıldan az kalıp ayrılanlar, yüzde 25’lik devlet katkısı kısmını sistemde bırakmak koşuluyla bunu yapabiliyor. Yapılması planlanan yeni düzenleme ile bunun önüne geçmek hedefleniyor. Yeni uygulamada, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmalara kolaylık gelecek. Paraya ihtiyacı olan vatandaş BES’te biriken paranın bir kısmını rahatlıkla çekip kullanabilecek. Diğer yandan BES’te birikim yapmaya devam edebilecek. Hükümet, Hazine yetkilileri sektör temsilcileriyle 23 Ocak’ta bir araya gelecek. Burada yeni düzenlemeler tartışılacak.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.