Ana içeriğe atla

Fransa’da hükümet düştü bizde her şey normal

Fransa’da hükümet düştü bizde her şey normal


Fransa’da hükümet düşüren ekonomik tablo Türkiye’de başarı hikayesi olarak tanımlanıyor. İşsizlik, cari açık, geçici işçi sayısı, konut stoğu gibi verilerde iki ülke arasındaki benzerlik dikkat çekici.


Fransa’da Sosyalist Parti (PS) hükümeti ekonomik durgunluğu aşamayınca Başbakan Manuel Valls istifa dilekçesini Cumhurbaşkanı François Hollande’a sundu. Başbakanın istifası, Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg’un yeni ekonomi politikaları oluşturulması için çağrı yapmasından bir gün sonra geldi.

Fransa’da hükümeti istifa noktasına getiren ekonomik tabloya bakıldığında Türkiye ile benzerlikler dikkat çekiyor. Altyapı ve inşaat, Fransa’da 1.5 milyonu aşkın kişinin istihdam edildiği en önemli sektörlerden biri. Ancak, son yıllarda ekonomik durgunluk ile birlikte özellikle inşaat sektöründe bir gerileme yaşandı. 

Hükümetin yıllık 500 bin yeni konut yapılması hedefine rağmen, geçen yıl bu sayı 300 binde kaldı. Türkiye’de de temmuzda konut satışları yüzde 20’nin üzerinde düşerken, elde kalan konut sayısının 1 milyonu bulduğu ifade ediliyor.

Fransa’da işsiz sayısı haziran verilerine göre 3.4 milyonu aştı, işsizlik oranı yüzde 10.2’ye çıktı. Türkiye’de resmi verilere göre işsizlik oranı yüzde 8.8, yani 2 milyon 551 bin kişi işsiz. Ancak iş bulma umudu kalmadığı için iş aramaktan vazgeçenler de eklendiğinde işsiz sayısı 3 milyonu buluyor.

Fransa 59.6 milyar dolar ile dünyada en fazla cari açık veren altıncı ülke konumunda. Türkiye ise 53.5 milyar dolarla Fransa’yı takip ediyor.

Fransa genelinde 1.5 ila 2 milyon arası kişi işçi, serbest meslek ve ya geçici işçi olarak bu sektörlerde çalışıyor. Türkiye’de ise kamudaki sözleşmeli personel sayısı 116 bin 567. Çalışma Bakanlığı’nın mayıs raporuna göre kamuda 661 bin, özel sektörde ise 572 bin taşeron işçi bulunuyor.

Türkiye’den farklı olarak Fransa’da enflasyon oranı oldukça düşük. Temmuzda enflasyon yüzde 0.5 olarak açıklandı. Bu da ekonomideki durgunluk riskini artırıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz uygulaması da harcamaları artırmaya yetmedi. Türkiye ise yüzde 9.3 gibi yüksek bir enflasyon oranına sahip. Tüketimi sınırlamak için alınan önlemler ekonomik büyümeyi aşağı çekti. Yıl sonunda büyümenin yüzde 3.5-4 arasında olacağı tahmin ediliyor. Fransa ikinci çeyreği sıfır büyüme ile kapattı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.