Ana içeriğe atla

Çinli Bankacılar Geliyor


Tekstilbank’ın Çinli banka devi ICBC’ye satışı için resmi başvuru yapıldı. Onay gelirse ilk kez bir Çin bankası Türkiye pazarına girerken, Çin ile ticaret de olumlu etkilenecek. Çin heyeti bankada işlemlerin Yuan ile yapılması için çalışmalara başladı.Tekstilbank’ın yüzde 75.5 hissesinin Çinli banka devi Industrial and Commercial Bank of China Limited’e (ICBC) satışı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Rekabet Kurumu’na resmi başvuru yapıldı. Bankanın yüzde 24.37’si halka açık.
Tekstilbank’ın sahibi GSD Holding, satış anlaşmasına ilişkin bilgiyi 29 Nisan’da Kamuyounu Aydınlatma Platformu’na yapmıştı. Söz konusu hisselerin 668 milyon 810 bin liraya satışı konusunda ICBC ile anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.

Türk bankalarını 5’e katlıyor


GSD Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Yılmaz süreçle ilgili “Bu Türkiye’nin bankacılığı açısından çok önemli bir gelişme. ICBC Türkiye’deki bankaların toplam bilanço büyüklüğünü yaklaşık 5’e katlıyor. Dünyanın en büyük özkaynaklı bankası. Bu derece önemli bir bankanın Türkiye’de olması finansman imkanlarını artıracak” diye konuştu.
Bu noktaya gelmek için 23 ay beklediklerini anlatan Yılmaz, “Kültür farklılıklarından dolayı birbirimizi anlamamız, karşılıklı güven tesisi çok uzun zaman aldı. Çok sancılı bir süreç geçirdik. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik” dedi.


Yuanla ticaret artacak


Çin’in ticarette dışa açılmaya başladığına dikkat çeken Yımaz “İhracat açısından ICBC’nin Türkiye’ye girmesi çok önemli. Çin Yuanı ile ihracat yapabilmek ilk adımlar atıldı. Bizimle beraber çalışan Çin heyeti her iki tarafta da Yuan bazında işlem yapmak için çalışmalara başladı” bilgisini verdi. Çinli banka devinin Türkiye pazarına girmesiyle bir ilk yaşanacağını söyleyen Yılmaz “Yoksa Körfezden bir bankaya satılması çok daha kolaydı” dedi. Banka ile Körfezden Doha Bank da ilgileniyordu.
ICBC’nin aktif büyüklüğü 2014’ün ilk çeyreği itibarıyla 3.5 trilyon doların üzerinde. Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğü ise yılın ilk çeyreğinde 855.3 milyar dolara (1 trilyon 795 milyar lira) denk geliyor.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.