Ana içeriğe atla

İşsizlikte sezon indirimi

Mevsimsel etkilerle düşen işsizlikte ivme, artışı gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, mart nisan ve mayıs aylarını kapsayan nisan döneminde işsizlik yüzde 9.6'ya geriledi. Ancak mevsimsellikten arındırılmış rakamlar  bunun geçici olduğunu, tarım dışı işsizlikte artış eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.  Verilere göre, nisan döneminde mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 10.3 oldu. Son dört aydır bu oran yüzde 9.9'da seyrediyordu.

Özetle nisan ayında işsizlikteki duraklama da sona erdi. Tarım dışı işsizlikteki kuvvetli artış da dikkat çekti. Tarım dışı işsizlik mevsim etkilerinden arındırılmış olarak marttaki yüzde 11.8'den mayısta yüzde 12.2'ye çıktı. Öte yandan yılın ikinci çeyreğinde büyümenin yavaşlayacağı öngörüsüne paralel işsizlikteki artışın da sürmesi bekleniyor.


Artış sürecek
Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aziz Çelik, inşaat ve tarım istihdamındaki değişimin işsizlikteki artış eğiliminin sürdüğüne işaret ettiğini belirtti. Çelik, "Tarım dışı ve mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik verilerine baktığımızda işsizlik oranının arttığı görülüyor. Üstelik son döviz hareketi ve enflasyonun piyasada yarattığı etkiler henüz buna dahil değil. Son 1-1.5 yıl boyunca yapılan bir istihdam kampanyası var. Bundan da etkilli sonuçlar alınamadı. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, son bir yılda istihdam artışı 550 binde kaldı. İşsizliğin mevsimsel etkilerle düşmüş olmasının bir anlamı yok. Kısacası artış eğilimi sürecek" dedi. BETAM işsizliğin mayısta 0.1 puan artmasını bekliyor.

En çok meslek sahibi kadınlar işsiz
Eğitim durumuna göre işsizlik oranlarına bakıldığında en yüksek oranın yüzde 19.2 meslek ve teknik lise mezunu kadınlarda olduğu görülüyor. Lise mezunu erkeklerde işsizlik yüzde 9.8 iken kadınlarda oran yüzde 18.3'e çıkıyor. Meslek lisesi mezunu erkeklerde işsizlik yüzde 6.5, Yükseköğrenimde işsizlik oranı kadınlarda yüzde 14.9, erkeklerde yüzde 8.1.


İş aramayanlar 2 milyonu aştı
TÜİK verilerine göre, iş aramayıp çalışmaya hazır olan 2 milyon 38 bin kişi işgücüne dahil olmadı. Bunun 538 binini iş bulma ümidi kalmayanlar oluşturdu.

5 gençten 1'i ne okuyor ne de çalışıyor
Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı 3 milyon 188 binden milyon 291 bine çıkarken gençlerde işsizlik oranı 17.9 olarak gerçekleşti. Genç işsizliği mevsim etkisinden arındırılmış olarak önceki döneme göre 0.2 puan azalsa da ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin oranı yüzde 21.3 olarak kaydedildi.


İstihdam inşaat ve tarımda azaldı
Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam marttan nisana 34 bin azalırken, tarım dışında marttaki 23 milyon 482 bin seviyesinden nisanda 23 milyon 468 bine geriledi. 14 bin istihdam kaybının önemli kısmı inşaattan kaynaklanıyor. Son 3 ayda inşaatta arındırılmış yaklaşık 100 bin azalış var. Marttan nisana gelindiğinde istihdam hizmetler sektöründe 6 bin, sanayide 32 bin artarken tarımda 20 bin azaldı.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.