Ana içeriğe atla

Türkiye'den 100 marka bir Nike etmedi

4 YILDA DEĞERİNİN BEŞTE BİRİ ERİDİ

 Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 2018’de 27.5 milyar dolarla 28 milyarlık Nike’a ulaşamadı. En değerli 500’e tek şirket çıkaramayan Türkiye’yi Çin 33’e, Almanya 15’e katlıyor.


Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yayımladığı “Brand Finance Turkey 100” çalışmasına göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27.5 milyar dolar oldu. Buna göre Türkiye’nin en değerli 100 markası, 2018’de marka değeri 28 miyar 30 milyon dolar olan Nike’ye ulaşamadı. Rapor, Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünler üretip küresel bir marka yaratma konusunda oldukça geri kaldığını teyit etti.

Kuruluşun dünyanın en değerli 500 markasını listelediği Brand Finance Global 500’ün ilk sırasında yer alan Amazon’ın değeri 150.8 milyar doları geçiyor. Amerika’daki markaların toplam değeri 2 trilyon 527.7 milyar dolar iken, Çin 911.5 milyar, Almanya 409.4 milyar, Japonya 407 milyar, Fransa 208.2 milyar dolarlık marka değerine sahip. Buna göre marka değerinde ABD Türkiye’yi 92’ye, Çin 33’e, Japonya 14.8’e, Almanya 15’e, Fransa 7.5’e katlıyor.

[Haber görseli]Öte yandan kurlardaki artışların da Türkiye’nin önde gelen markalarını olumsuz etkilediği görülüyor. Kuruluşun 2017 raporuna göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 2017’de 27 milyar 406 milyon dolardı. Buna göre Türkiye bir yılda neredeyse yerinde saydı. Diğer yandan marka değerinin 2013’te 31.2, 2014’te 30.8, 2015’te 34.4, 2016’da 29.3 milyar dolar olduğu görülüyor. Öyle ki son dört yılda Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 6.9 milyar dolar eridi. Bu, yüzde 20 düşüş anlamına geliyor.

Değeri düşüyor
Brand Finance’ın Anadolu Ajansı ile paylaştığı 2018 raporuna göre ise Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeriyle THY oldu. Geçen yıl listenin ilk sırasında Türk Telekom yer alıyordu. Şirket bu yıl 1 milyar 907 milyon dolar ile ikinci sıraya yerleşti. Listede üçüncü sırayı ise 1.8 milyar dolarlık marka değeri ile Turkcell alırken, Akbank 1 milyar 649 milyon dolarla dördüncü, Garanti Bankası 1 milyar 584 milyon dolarla beşinci oldu.


Dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesine giremeyen Türk kulüplerine bakıldığında ülke sıralamasında Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka değeri ile ilk sırada yer aldı.

Küresel listede tek şirket yok
Kuruluşun dünyanın en değerli 500 markasını listelediği Brand Finance Global 500’e ise Türkiye’den tek marka giremedi. En değerli küresel 500 şirketten 66’sı Çin, 38’i Japonya, 24’ü Almanya, 191’i ise ABD menşeili. Küresel değerli şirketlerin son sırasında marka değeri gizli tutulan yatırım şirketi Blackrock bulunuyor.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.