Ana içeriğe atla

324 bin KOBİ icralık

KOSGEB desteğine yaklaşık 245 bin KOBİ başvururken, icralık olanlar bu krediyi alamayabilir. Ekim itibarıyla 323 bin 725 bin KOBİ yasal takipte.


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) faizsiz 50 bin TL kredi imkânından yararlanmak için üç gün içinde 244 bin 980 başvuru yapılırken, icralık olan KOBİ’ler bu krediyi kullanamayabilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre ekim ayı itibarıyla toplam 323 bin 725 KOBİ icralık. Son bir yılda 39 bin 80 KOBi daha yasal takibe girerken, KOBİ’lerin takipteki borç miktarı Ekim 2015’e göre yüzde 35 arttı.

İnisiyatif bankalarda
KOSGEB, 19-21 Aralık’ta ‘İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği’ uygulamasına başvuruları aldı. Verilen 50 bin lira üst limitli desteğin, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı üçer aylık taksitler halinde ödemeli ve 36 ay vadeli olarak KOBİ’lere sunulacağı açıklandı. 15 bin KOBİ’ye verilecek olan krediye Türkiye’deki 3.5 milyon KOBİ’nin yaklaşık 244 bin 980’inden talep geldi.

Ancak KOSGEB başvuruları onaylasa dahi, bankalar kredi verip vermeme ve onaylanan kredi miktarlarını değiştirme konusunda kendi inisiyatiflerini kullanma hakkında sahip. Yani KOSGEB krediyi onaylasa da icralık olan esnaflara bankalar krediyi kullandırmayabilir.

Yüzde 5’i batık
BDDK verilerine göre Ekim 2015’te takibe düşen KOBİ sayısı 284 bin 645 idi. Buna göre son bir yılda yüzde 14 artışla 39 bin 80 KOBİ daha yasal takibe girdi.

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon 580 bin KOBİ olduğu düşünüldüğünde rakamlar KOBİ’lerin yüzde 9’unun icralık olduğunu gösteriyor. Diğer yandan bankalardan kredi alan KOBİ sayısı 2 milyon 835 bin 71. Özetle kredi alan her yüz KOBİ’den 11.4’ü icralık.

KOBİ’ler ekim ayı itibarıyla 407 milyar 694 milyon 930 bin TL’lik kredi kullanırken, takipteki borç miktarı da 20 milyar 471 milyon 250 bin TL’ye ulaştı. Buna göre KOBİ’lerin aldığı kredinin yüzde 5’i batık. Bu batık kredinin 20 milyar 459 milyon 550 bin TL’si yerli para, 11 milyon 700 bin TL’si ise yabancı para cinsinden oldu.

Geçen yılın aynı döneminde KOBİ’lerin kullandığı toplam kredi miktarı 382 milyar 601 milyon 70 bin lira, takipteki KOBİ kredileri 15 milyar 155 milyon 360 bin liraydı. Son bir yılda toplam KOBİ kredileri yüzde 6.56, takipteki KOBİ kredileri ise yüzde 35 artış gösterdi. Özetle KOBİ’lere ait takipteki krediler, toplam KOBİ kredilerinden daha hızlı arttı.


3.8 milyonu ilgilendiriyor
İcralık olan KOBİ’lerin 3 milyon 837 bin 276 adet de müşterisi bulunuyor. Türkiye’de işletme sayısının yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’ler, ekonomide katma değerin yüzde 54’ünü yaratıyor, üretimin yüzde 56’sını, istihdamın yüzde 76’sını, yatırımların yüzde 50’sini ve ihracatın yüzde 60’ını gerçekleştiriyor, maaş ve ücretlerin yüzde 53’ünü ödüyor. Bu da söz konusu tablonun vahametini bir kez daha ortaya koyar. Bankalardaki takipteki krediler toplam 55 milyar TL iken, KOBİ’lerin ödeyemediği kredi miktarı bunun yüzde 36’sını oluşturuyor. Rakamlar mikro işletmelerin daha kötü durumda olduğunu gösteriyor. Ekim itibarıyla takipteki KOBİ kredilerinde en büyük payı 7 milyar 272 milyon lira ile mikro işletmeler aldı. Küçük işletmelere ait batık krediler 6 milyar 486 milyon 460 bin lira, orta büyüklükte işletmelere ait batık krediler 6 milyar 712 milyon 800 bin lirayı buldu.

Mikro işletmelerin 2 milyon 971 bin 169, küçük işletmelerin 656 bin 476, orta büyüklükteki işletmelerin ise 209 bin 631 müşterisi var. Bankacılık sektöründe takibe dönüşüm oranı Eylül 2016 döneminde yüzde 3.32 olarak gerçekleşti. Sektörel krediler içerisinde takibe dönüşüm oranı toptan ticaret ve komisyonculukta yüzde 4.46, tekstil ve tekstil ürünleri sanayisinde yüzde 4.21, inşaat sektöründe yüzde 3.78 oldu.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.