Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Enflasyon tahmini bahane faiz yükseltmemek şahane

Bu hafta çarşamba günü yine gözler Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısında olacak. Uluslararası kuruluşlar ve analistler yükselen enflasyona karşı Merkez’in faiz artırımına gitmesi gerektiği konusunda uyarıyor. 
Yüksek enflasyonun vatandaşa düşük gelir ve işsizlik olarak döneceği biliniyor. Ancak iki ay önce faiz adımı atmak için ABD Merkez Bankası’nı izleyeceğini belirten bankanın, Fed’in faiz artırmayacağı beklentileriyle kur ve faizlerde son dönemde yaşanan gerilemeyi de göz önüne alarak faizleri yükseltmesi beklenmiyor.


Kanunla belirlenmiş
Merkez Bankası Kanunu’nda bankanın temel görevi ‘fiyat istikrarını sağlamak’ olarak belirlenmiş. Enflasyon hedefleri ise hükümetle birlikte üçer yıllık dönemler halinde belirleniyor. Diğer yandan enflasyon beklentileri, geleceğe yönelik politikaların şekillendirilmesinde kullanılıyor. Yani Merkez Bankası enflasyon beklentilerine göre adım atmak zorunda. Burada da amaç enflasyon hedefine yaklaşmak olmalı. Buna rağmen Merkez, enflasyon beklentilerindeki artışa rağmen para politikası araçlarından faiz artırım silahını kullanmıyor.

Piyasada oluşan 5 yıllık devlet faizi ocak ayı başında yüzde 6.94 iken şimdilerde yüzde 10’un üzerinde seyrediyor. Politika faizi ise yüzde 7.5 ile piyasa faizlerinin çok altında. Merkez, kısa vadeli faizleri artırarak ya da düşürerek piyasada oluşan uzun vadeli faizlere ve dolayısıyla enflasyona etki yapma şansına sahip. Ancak bunu yapmıyor. Tabi ki enflasyon beklentileri de yükseliyor.

Bütün bunlar, hükümet ve özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez’e yönelik faiz baskısını akıllara getiriyor. Merkez hem öngörüler hem de bağımsızlık konusunda güven zedeliyor.

Erdem Başçı başkanlığındaki Merkez Bankası, bugüne kadar tahminlerini yukarı yönlü güncellerken, hedeflere ise hiç yaklaşamadı. Son iki yıldır enflasyon hedefini tutturamadığı için hükümete açık mektup göndermek zorunda kalan Başçı’nın bu yıl için de mektup göndermesi mümkün.Hedef hiç şaşmadı

Merkez geçen hafta 2015 yıllık enflasyon beklentisini yüzde 8.25’e yükseltti. Yılın başında beklenti yüzde 6.82 idi. Yani enflasyon beklentileri yüzde 2.5’in üzerinde arttı. Yıllık enflasyon eylül verilerine göre yüzde 7.95. Hedef ise yüzde 5 olmayı sürdürüyor.

2011 yılında da yüzde 5.5’lik hedefe karşın yıl sonu enflasyonu yüzde 10.4 düzeyinde gerçekleşmişti. 2012’de hedef yüzde 5, enflasyon yüzde 6.16 oldu. 2013 ve 2014’te de yüzde 5’lik hedef kondu, ama yıl sonu gerçekleşmeleri sırasıyla yüzde 7.4 ve 8.17’ye ulaştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/390775/Enflasyon_tahmini_bahane_faiz_yukseltmemek_sahane.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.