Ana içeriğe atla

Fiyaskoya ödül.. MİT bütçesine doping

Katliamlarda etkin bilgi akışı sağlayamadığı eleştirilerine hedef olan MİT, 2016 bütçesinde payını yüzde 36 artırdı. MİT’e bütçeden 1.6 milyar lira verilecek7 Haziran seçimleri sonrası çözüm sürecinin buzdolabına konulması, artan terör saldırıları ve Diyarbakır’dan bu yana art arda yaşanan katliamların ardından 2016 yılında güvenlik tedbirlerine ayrılan bütçedeki artış dikkat çekti. En çarpıcı artış ise failleri hala bulunamayan katliamlarda etkin bilgi akışı sağlayamamakla suçlanan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait bütçede yapıldı.

MİT bütçesi, Başbakanlık, TBMM, Afet Yönetim Başkanlığı, Enerji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı bütçelerini solladı. 1 milyar 682 milyon liralık Ekonomi Bakanlığı bütçesi ile de neredeyse denk hale geldi.

MİT bütçesinde son 10 yılda artış yüzde 419’u buldu. 2006’da 315 milyon 439 bin olan bütçe bu yıl 1.5 milyarı aştı. Hükümetin hazırladığı 2016-2018 Orta Vadeli Mali Plan’da (OVMP) yer alan 2016 yılı bütçe ödenek teklif tavanlarına göre, MİT bütçesi geçen yıla oranla yüzde 36.3 artırıldı. Geçen yılki OVMP’de 2016 için MİT’e ayrılan bütçe 1 milyar 200 milyon 562 bin liraydı. Bu yıl 2016 bütçesi 1 milyar 636 milyon 803 bin liraya çıkarıldı. Özetle bütçede 436 milyon 241 bin lira artış yaşandı. Bu artış da büyük oranla sermaye giderleri kaleminden kaynaklandı. Yani MİT yatırımlarını artıracak.

Çözüm sürecinin buzdolabına konulması da bütçede etkisini gösterdi. Jandarma Genel Komutanlığı’nın bütçesi yüzde 15.7 yükseltilerek 6 milyar 985 milyon 776 bin liradan, 8 milyar 84 milyon 47 bin liraya çıkarıldı.Buzdolabı etkisi
Milli Savunma Bakanlığı’nın yüzde 7 artırılarak 26 milyar 117 milyon 530 bin liraya yükseltilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ayrılan yüzde 6.4 artışla 20 milyar lirayı geçti. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçesi de yüzde 5 artışla 25 milyon 702 bin liraya çıktı.

İç İşleri Bakanlığı bütçesi 4.5 milyar lirayı aşarken, Adalet Bakanlığı bütçesi yüzde 15.3 artışla 9 milyar 406 milyon 619 bin liraya çıkarıldı.

Dikkat çekici bir diğer artış da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bütçesinde yapıldı. Göç İdaresi’nin bütçesi yüzde 31.8 artırılarak 205 milyon 614 bin liradan 271 milyon 20 bin liraya yükseltildi. Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı resmi rakamlara göre 2 milyona dayanmış durumda.

Tüm bakanlıkların bütçesinde artış görülürken Enerji Bakanlığı bütçesindeki düşüş ise dikkat çekti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesi 1 milyar 554 milyon 725 bin liradan 926 milyon 671 bin liraya indirildi.

Türkiye’nin en büyük gider kalemine sahip kurumlarından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi ise 6 milyar 223 milyon 63 bin liradan 6 milyar 482 milyon 979 bin liraya yükseltildi.Ödenekte aslan payı Maliye’nin
Bütçe ödeneklerinde en fazla pay ayrılan ilk 3 idare, bu yıl da değişmedi. Maliye Bakanlığı’na 131 milyar 177 milyon lira ödenek ayrıldı. Milli eğitim Bakanlığı, 74 milyar 419 milyon lira ödenek tavanı ile ikinci sırada yer alırken, faiz ödemeleri nedeniyle Hazine Müsteşarlığının da bütçesi yüksek tutularak 70 milyar 811 milyon lira oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 28 milyar 431 milyon lira, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 24 milyar 242 milyon lira ayrıldı. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.