Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Piyasada kayıp iki hafta

Genel seçime bir hafta kala, içeride seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik, dışarıda ABD’de faiz artışına yaklaşılması ve Yunanistan’ın bir türlü çözülemeyen borç sorunu piyasaları baskı altında tutmayı sürdürüyor.Geçen son iki hafta Türkiye piyasaları için ‘kayıp’ oldu. 19 Mayıs’ın tatil olduğu son iki haftada 9 işlem gününde Borsa İstanbul, 18 ve 27 Mayıs’taki yükseliş dışında sürekli değer kaybetti. 15 Mayıs Cuma günü 87 bin 605 puandan kapanan endeks 18 Mayıs’ta 88 bin 652 puana kadar yükseldi. Borsa 29 Mayıs’ta ise 82 bin 981 puana indi. Buna göre borsanın iki haftalık kaybı 4 bin 624 puan oldu. Borsa geçen hafta ise yüzde 3.3 düştü.
Dolar rekora yakın

Son iki haftada TL’deki değer kaybı da hızlandı. 15 Mayıs’ta 2.5790 TL’den kapanan dolar, 29 Mayıs’ta 2.6540’a yükseldi. TL’nin iki haftalık değer kaybı yüzde 2.9’a ulaştı. Aynı dönem içinde dolar endeksinin küresel değer kazancı ise yüzde 2.8 oldu. Buna göre ABD verilerinin yanı sıra TL’nin değer kaybı seçim belirsizlikleri nedeniyle daha fazla oldu. TL, dolara karşı yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 14 değer yitirdi. Yatırım bankası Credit Agricole, TL’nin dolar karşısında, bu hafta sonuna kadar 2.7433 ile rekor kırabileceği uyarısında bulundu.


Faiz yükseliyor

15 Mayıs’ta yüzde 9.55 olan iki yıllık gösterge tahvilin faizi ise 29 Mayıs’ta 9.88’e çıktı. Buna göre Merkez’in politika faizi ile piyasa faizleri arasındaki makas açılıyor. TCMB, politika faizini 21 Ocak’ta yüzde 7,75’e ve 25 Şubat’ta yüzde 7,50’ye indirdi ve o tarihten sonra başka bir düzenleme yapmadı.

Merkez Bankası verilerine göre 15 Mayıs-22 Mayıs haftasında Türkiye hazine kağıtları ve repo piyasasından net 552 milyon dolarlık çıkış yaşandı.


Fed’e yeşil ışık

Geçen hafta küresel piyasalarda gündemin en önemli konuları yine ABD’den gelen veriler ve Fed üyelerinin açıklamaları ile Yunanistan sorunuydu. Son zamanlarda ABD’den gelen verilerdeki göreli düzelme, ABD’nin ilk çeyrekteki zayıf büyümesinin geçici olduğuna ve bundan sonraki dönemde toparlanmanın görülebileceğine işaret ediyor. Bu da, Fed’in eylülden sonra faiz artırımlarına başlamasına yeşil ışık yakıyor. Yunanistan konusunda belirsizlik sürüyor. Yunanlı yetkililer bir anlaşma sağlanacağı konusunda umutlu konuşurken, Avro bölgesi ve IMF’den gelen açıklamalar bunun tam tersi oldu. Dresden’de düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısından da olumlu bir haber çıkmadı.


Enflasyon açıklanacak

Haftaya küresel piyasalarda izlenecek en önemli gündem maddeleri ABD’den gelecek tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı ve Yunanistan konusundaki gelişmeler olacak. Yurtiçinde ise mayıs ayı enflasyonu açıklanacak. TL’deki zayıflama seçim öncesi belirsizliklerle sürebilir. Enflasyon verisi de lirayı etkileyebilir.

Nisan ayı enflasyon verisi TCMB’nin tahminlerinin tutmadığını göstermişti. Yıllık enflasyon yüzde 7.91’e yükselmişti. Yıl sonu TÜFE beklentileri de civarına 8 civarında. Merkez, yılın ilk enflasyon raporunda yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 5.5’ten 6.8’e yükseltmişti. Hükümetin Orta Vadeli Plan hedefi ise yüzde 5.

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.