Ana içeriğe atla

Türkiye'yi Fed değil jeopolitik riskler vuracak

Denizbank Genel Müdürü Ateş, şu anda Türkiye ekonomisi için en büyük endişe kaynağının ABD’de faiz artışından ziyade Ortadoğu, Suriye ve Ukrayna’da yaşanan gelişmeler olduğunu söyledi. Ateş, jeopolitik riskler nedeniyle kurun üzerinde 8-10 kuruşluk köpük oluştuğunu belirterek, sadece enflasyon nedeniyle bile 2015’te dolar kurunun 2.40’lara çıkacağını söyledi.


DenizBank, ABD Bankalar Birliği (ABA) ve finans sektöründe dünyanın en saygın kurumlarından bir olarak görülen Bank Administration Institute (BAI) tarafından verilen ‘2014 BAI Bankacılık İnovasyonu Ödülleri’nde ‘Dünyanın En İnovatif Bankası’ seçildi. Ödül töreninin ardından gazetecilerle bir araya gelen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankacılıkta büyümenin artık teknoloji yatırımlarından geçtiğine dikkat çekerek “Bu ödülü almamızı sağlayan dijital bankacılık seviyesine bir gün ya da bir yıl içinde gelmedik. İnovasyonu kurumumuzun DNA’sına yerleştirdik” dedi.

Türkiye ve dünya ekonomisiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ateş, Türkiye açısından, ülkenin doğusundaki jeopolitik gelişmelerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sürecinden daha fazla endişe yarattığını söyledi. Ateş şunlara dikkat çekti:

* Artık hiç bir zaman 2007’ye kadar olan büyümelerin olmayacağını herkes biliyor. Bu nedenle de faizlerin artma trendi de sanıldığı kadar hızlı olmayacak. Niye? Çünkü hala işsizliğini büyüme sorununu gelişmiş ekonomiler çözemedi. Fed bir takvim verdi ama ertelenebilir de. Ertelenme olasılığı şimdilerde yüzde 50’nin üzerinde.

* Türkiye bu sırada ödevlerini de yapmalı. Sayın Ali Babacan da açıkladı bu iş devamlı inşaat yapmakla olmaz dedi. Yani artı değer katma değer yaratan sektörlerin ön plana geçmesi lazım ve sanayiyede yatırım gerekir.

* 2015’te bankaların en öncelikli konusu kâr ve problemli krediler olacak. En az problemli kredi ile en yüksek özvarlık getirisine ulaşmalı. Çünkü sizin problemli krediniz zaman içerisinde artacaksa o görünen kârlılığınız zahiridir. Onlar sizin ileride cebinizden çıkacak. Özkaynak kârlılığında sürdürülebilirlik sınırı yüzde 13. Bankacılığı sınırlarsak ekonomik büyümeyi de sınırlamış oluruz.

* Rusya şu an başka bir evreden geçiyor. Ruble 28-30’lardan 45-46’lara, 49’lara çıktı. Ancak Rusya’dan kaçan paranın Türkiye’ye geleceğini düşünmüyorum. Biz bi kere uluslarası paranın park ettiği bir yer değiliz bunu kabul etmek lazım. Onlar park edecek daha rahat yerler buluyorlar. Bir de bu bir güven meselesi. Her zaman o parayı geri alabileceğini düşünerek yatırır insan.

* Jeopolitik etkenlerle kurun üzerinde bir köpük var. Bana göre 8-10 kuruş. Ortadoğu ne olacak, Suriye ne olacak, Ukrayna ne olacak sorularının getirdiği bir köpük bu.

* Şimdiki kura sadece enflasyonu koysanız, paritenin hiç değişmeyeceğini varsaysanız bile gelecek yıl için kur 2.40-2.42 TL’ye çıkacak demektir.

Ambargo nasıl kalktı?

Hakan Ateş, ana sermayedarı Rus Sberbank’a yaptırımlar nedeniyle Denizbank’ın dolaylı olarak etkilendiği ABD ambargosunun kaldırılması için yürüttüğü çalışmaları da anlattı: “Bize hep Denizbank olarak bakılıyor. Hissedarımız kim olursa olsun, biz BDDK’nın kurallarına göre hareket eden bir kuruluşuz. Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka olarak bir Türk bankasıyız. Sistemimiz çok emniyetli. Rus ekonomisine bir katkıda bulunmuyoruz. İşte bütün bunları ABD yetkililerine kanıtladık. Durumun biraz ‘köre attın, topalı vurdun’ durumu olduğunu ortaya koyduk. ABD Hazine Bakanlığı, Dış İşleri ve Ticaret Bakanlığının hepsine bizzat talebimizi ilettim. Bu süreçte Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile BDDK yetkililerinin çok büyük katkısı oldu. Sayın Babacan bizzat ABD’li yetkililerle görüşerek, durumu anlattı. Karar verici unsur 10-15 gün içinde gözden geçirdi ve bize genel bir lisans verdi.” Sberbank’ın Başkanı Herman Gref, Hakan Ateş ve ekibini aldıkları ödül için ilk tebrik edenler arasında yer aldı. 

Bill Gates’i ikna etti, ödülü kaptı

Sekizi Türkiye’den olmak üzere 105 finansal kuruluşun 220’den fazla proje ile başvuruda bulunduğu yarışmada, Denizbank, 3 ayrı kategoride 5 inovasyon projesi ile Türkiye’yi temsil etti. 13 bankanın beş kategoride 22 projesi son elemeye dahil edildi. Denizbank, Inter-Collect uygulaması ile birinci olurken, herhangi bir banka müşterisi olmadan cep telefonu aracılığıyla kişilere ve üye iş yerlerine para gönderimi yapabilen dijital ödeme platformu FastPay ve diğer yenilikçi ürünleri ile de ‘Dünyanın En İnovatif Bankası’ ödülüne layık görüldü. Hakan Ateş “Ödeme platformu alanında Türkiye’nin Apple’ı olabiliriz” dedi.

Ateş’in ifadesiyle Denizbank, teknoloji alanındaki ilk büyük adımını, 2005’te Microsoft’un henüz üzerinde çalışmaya devam ettiği bir dijital bankacılık işletim sistemini, Denizbank’ın kullanmasına izin vermesini sağlayarak attı. Ateş, bunun için Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i bizzat ikna etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Ateş, “Sistemin yazılımı henüz tamamlanmadığı için Microsoft bize vermek istemedi. Ancak biz ısrar ettik. Bunun üzerine, tek yetkilinin Bill Gates olduğunu söylediler. Biz de ekip olarak Bill Gates ile o dönem Polonya’da katıldığı bir zirvede buluştuk. Vizyonumuzu, projemizi anlattık ve bitmemiş bir sistemi uygulamamıza izin vermesi için kendisini ikna ettik. Haziran 2007’de uygulamaya geçen Inter-Vision Bankacılık Platformu ile geliştirdiğimiz ürün ve hizmetler bize dünyanın en inovatif bankası ödülünü getirdi. Yine bu sistemle Türkiye’de ve yurtdışında birçok bankaya teknoloji satar hale geldik” dedi.

Takipteki alacak sorununa çözüm

Bankaya birinciliği getiren Inter-Collect, takibe düşen kredi kullanmış müşterileri yeniden kazanmaya dönük bir proje. Inter-collect ile müşterinin tutum ve davranışları, eğitim durumu, kredisini geciktirme nedenleri gibi bilgiler bir araya getiriliyor ve matematiksel bir algoritma oluşturuluyor. Bu şekilde müşterinin batma riski ve potansiyeli hesaplanıp ona uygun çözümler sunuluyor. Örneğin hayatındaki ani bir değişiklik nedeniyle kredisini ödeme güçlüğü yaşayan müşterilerin kredileri yeniden yapılandırılıyor. Ateş’in ifadesine göre, uygulama ile 5 müşteriden 4’ü geri kazanılabiliyor.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/142303/Turkiye_yi_Fed_degil_jeopolitik_riskler_vuracak.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.