Ana içeriğe atla

Bankaların yarısı yabancıya geçti


Türkiye’de bankalardaki yabancı payı borsadaki yabancı hisse sahipliği ile birlikte yüzde 42’yi aşıyor. Garanti’deki hisse satışıyla birlikte oranın yüzde 50’nin üzerine çıkması bekleniyor.


İspanyol BBVA’nın Garanti Bankası’nın yüzde 14.89’luk hissesini daha satın alarak yüzde 39.9’luk hisseyle bankanın büyük ortağı haline gelmesi ile birlikte, gözler bankacılık sektöründeki yabancı payına çevrildi. Türkiye bankacılık sisteminde bulunan 49 bankanın 37’sinde yabancıların payı bulunuyor. Türk bankacılık sisteminde yabancıların toplamdaki payı yüzde 25’lere yaklaşıyor. Borsa İstanbul’un yabancı hisse sahiplik oranına göre bu oran yüzde 42’yi geçiyor. Batı Avrupa ülkelerindeki bankalarda yabancı payı en fazla yüzde 12.

Yabancılar 2001’den bu yana 21 bankada gerçekleşen satın almaya 20 milyar dolar 563 milyon dolar harcarken, 17 milyar doları aşkın kâr elde etti.

Finansbank’ın yüzde 99.8’lik hissesi Yunan National Bank of Greece, Denizbank’ın ise yüzde 99.8’lik hissesi Rus Sberbank’ın elinde. Yapı Kredi’nin yüzde 41’i İtalyan Unicredit’e ait. Akbank’ta ABD merkezli Citibank’ın yüzde 10, Şekerbank’ta Kazak Devlet Varlık Fonu’nun yüzde 34, TEB’de Fransız BNP Paribas’ın yüzde 68, Altarnatif Bank’ta Katarlı Commercial Bank of Qatar’ın yüzde 71 payı bulunuyor. Bunun dışında Türkiye’de faaliyet gösteren ING Bank Hollandalı ING Group’a, Odeabank Lübnanlı Bank Audi’ye ait. Kuveytli Burgan Bank da Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bankalardan bir diğeri. Garanti’deki hisse satışı ve Hollandalı Rabobank’ın Türkiye’de faaliyete geçmesiyle birlikte sektördeki yabancı payının yüzde 50’yi aşması bekleniyor.

BBVA’nın kârına Garanti dopingi

İspanyol BBVA, Garanti Bankası’nın yüzde 14.89’unu Doğuş Grubu’ndan gelecek yılın temettü gelirinden ayrılan tutarla birlikte toplam 5.57 milyar liraya alırken, Doğuş Grubu’nun bankada yüzde 10’a düşen payını en az üç yıl koruyacak.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, satışın ardından çalışanlarına gönderdiği mesajda grubun bankacılık sektöründe kalmaya devam edeceğine dikkat çekerek sektöre olan inançlarının devamına bağlı olarak paylarını yüzde 10 olarak korumaya karar verdiklerini açıkladı.

BBVA tarafından İspanyol düzenleyici kuruma yapılan açıklamada, Garanti Bankası'nın yıllık net kâra katkısının 2016 yılına kadar 250 milyon Avro’ya yükseleceği belirtildi.

BBVA’nın net kârının bu yılın ilk 9 ayında yüzde 37 azalarak 1.93 milyar Avro’ya gerilemesine rağmen, Garanti Bankası’nın BBVA’nın net kârına katkısı geçen yıla göre yüzde 20 artışla 235 milyon Avro oldu.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.