Ana içeriğe atla

Madenci ücrette sonuncu


Türkiye'de bir madenci gelişmiş ülkelere göre yılda ortalama 800 saat fazla çalışıyor. Ancak  bu ülkelerde yıllık ortalama 100 bin doları bulan madenci maaşının onda birini bile kazanamıyor.


Türkiye madencilik sektöründe işçi ölümlerinde birinciyken ücretlerde ve çalışma koşullarında son sırada yer alıyor. Zengin petrol yataklarıyla bilinen gelişmiş ülkelerde maden işçilerinin yıllık maaşı 100 bin dolarlarla ifade edilirken Türkiye’de ücreti 10 bin dolara ulaşan madenci sayısı oldukça az. ABD, Avustralya, Almanya gibi gelişmiş ekonomilerde yapılan işin yüksek risk taşıması nedeniyle madenci tüm imalat sektörü çalışanlarından daha yüksek oranlarda kazanıyor. Türkiye’de madencinin maaşı 1600 lira ile 1205 lira olan açlık sınırının biraz üzerinde.
Buna göre Türkiye’de bir madenci diğer ülkelere kıyasla yılda ortalama 800 saat fazla çalışırken dünyada yıllık ortalama 100 bin doları bulan madenci maaşının onda birini bile kazanamıyor. Gelişmiş ülkelerde madenci maaşı Türkiye’dekinin yaklaşık 12 katı. Türkiye’de son dönemde artan maden kazalarıyla çalışma koşulları bir kez daha gündeme gelirken gelişmiş ülkelerde madencilerin sosyal hakları özendiriyor.
Amerika’da maden sektöründe çalışanların ortalama maaşı yıllık 134 bin 630 dolarla tüm sektörlerin üzerinde. ABD İş İstatistikleri Bürosu 2013 rakamlarına göre ülkede kömür madeni işçisi yılda ortalama 82 bin 58 dolar kazanıyor.
Amerika’da madenlerde kaza oranı 200 bin saat başına 2.46. Kansaslı kömür madencileri de yılda 113 bin 602 dolar kazanıyor. Kanada resmi istatistiklerine göre petrol sektöründe çalışan işçilerin maaşları saatte 40 doların üzerinde. Kömür madenlerinde çalışanlar saatte 28 dolar kazanıyor. Yıllık çalışma saati toplamda 2 bin 86. Bu, yılda 80 bin dolarlık gelir demek. 
Avustralya’da ise maden çalışanlarının yıllık kazancı 120 bin 793 dolar. Bu ülkedeki en yüksek ortalama maaş. Alman resmi rakamlarına göre Almanya'da maden işçilerinin ortalama yıllık maaşı 45 bin Avro'yu buluyor. Kömür madenciliğinde ise ücretler daha düşük. Kömür madenlerinin yoğun olduğu Ruhr bölgesinde  bir madenci yılda net 26-36 bin Avro civarında kazanıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre dünya maden kazalarında sabıkalı ilk üç ülke sırasıyla; Türkiye, G. Kore ve Çin. Türkiye’de maden kazaları ölümleri, maden üretiminde dünya birincisi olan Çin’in 5.7 katı, ABD’nin 361 katı.
2011 ILO ve rilerine göre, Türkiye maden kazalarında 100 bin kişide 133 ölümle dünyada birinci sırada. Çin’de bu rakam 106. Çin’de ölümler yüzde 75 azaldı.

Türkiye’de ortalama 1.600 lira

Türkiye’de özellikle üretimin, son 10 yılda kamuda azaltılarak başta rödovans sistemi olmak üzere çeşitli anlaşmalarla özel sektöre kaydırılması ücretlerde de ciddi bir düşüşe yol açtı. Zira gerek başta Zonguldak havzası olmak üzere TKİ tarafından üretimi yapılan ocaklarda sendikanın da etkisiyle ücretler deneyimli işçilerde aylık 3.000 liraya kadar ulaşırken yeni işe girişlerde oldukça düşük. Soma facisından sonra çıkarılan torba yasa ile getirilen iki asgari ücret zorunluluğu da işçilere refah sağlamaktan ziyade işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Türkiye’de madenci maaşı ortalama 1.600 TL. Madenciler bu maaşı alabilmek için 30 gün 8 saat olmak kaydıyla çalışmak zorunda kalıyor. Bu yıllık 2 bin 880 saat demek. Türkiye’deki madenci maaşları yıllık ortalama 19.200 TL. Bugünkü kurdan hesapladığımızda dolar bazında yıllık maaş 8 bin 503 dolara denk geliyor.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.