Ana içeriğe atla

Merdiven altında kuruldu dünya devleri peşinde


1977’de merdiven altında küçük bir atolyede işe başlayan İnoksan, 36 yılda 60’dan fazla ülkeye ihracat yapar hale geldi. Geçen yıl Japonlarla işbirliğine giden şirketle İtalyan ve Amerikalılar ortaklık için görüşüyor. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Varlık, “Şimdilik ortaklık düşünmüyoruz ama aşık olacağımız bir şirket olursa evleniriz” diyor.

Endüstriyel mutfak alanında faaliyet gösteren İnoksan’ın talipleri her geçen gün artıyor. Gram Commercial ile başlayan Japon sermayeli iş ortaklıklarını sürdüren şirket, son olarak Japon Hoshizaki’nin soğutucu ünitelerinde Avrupa Üretim ve Dağıtım firması olan Lancer ile teknik işbirliğine gitmişti. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, şimdi de İtalyan ve Amerikalıların aralarında olduğu 5-6 şirketle görüşme halinde olduklarını belirterek “Şu an için ortaklık düşünmüyoruz ama iş birliğine açığız. Misafir gelmiş diye kapımızı açıyoruz, dinliyoruz, tanışıyoruz. Aşık olacağımız biri olursa evleniriz” dedi.

Lancer ile iş birliği çalışmalarının geçen yıl ocak ayında başladığını söyleyen Varlık, “Japonlar bizim üretim kabiliyetimizden yararlanmak istiyor. İşbirliğini daha da geliştirip kendi pazarlarını bize açacaklar daha önce girmedikleri pazarlara girecekler” diye konuştu. Premix ünitelerle ilgili yapılan işbirliği, içecek sektöründe kullanılan soğutucuların imalatına yönelik olacak. İnoksan, bu işbirliği sayesinde AB pazarına da soğutucularıyla girecek.

10 bin adet dolap üretilecek

Varlık’ın verdiği bilgiye göre; Gemlik Serbest Bölge’de kurulacak ortak üretim tesisinde yıllık 10 bin adet buzdolabı üretimi planlanıyor. Üretimin yüzde 70’i ihracat olacak, yüzde 30’u iç pazara satılacak. Pazarı hazır bir ilişki olacak.
İşe 1977’de Bursa’da merdiven altında küçük bir atolyede başladığını söyleyen Varlık, şu anda 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Son dönemde komşularla ilişkilerin sanayiciyi olumsuz etkilediğini ifade eden Varlık, “Türkiye çok heyecanlı bir ülke, sürekli tavrı tutumu değişebiliyor. Tabi bu da bize zarar veriyor. Ama biz siyasete olumsuzluklara krizlere rağmen ayakta kalmayı öğrendik onlar öncülük etmese de biz kendi yolumuzda gidiyoruz” dedi.


Deveye uygun fırından
denizaltında mutfağa

Dünyanın tüm yıldız otellerinin mutfaklarına giren İnoksan, arama motoru Google’ın Brezilya’daki mutfağını yaptı. Dubai’deki prenslerin yemeklerinin yapıldığı deve pişirmeye uygun mutfak tasarladı. Kanada'da denizaltı petrol istasyonuna mutfak üretti. Yurtiçinde Hilton, RadissonSas, Accor, Marriott, Park Hayat, Ramada Otelleri, Real, IKEA, Carrefour, Big Chef’s ve Reina gibi dünyaca ünlü markaların mutfaklarını tasarladı. Şirketin Afganistan ve Irak'ta da büyük projeleri bulunuyor ancak siyasi karışıklıklar ve savaş nedeniyle ertelenmiş durumda.


İhracatı 5 katına çıkaracak

2012’de ‘10 yılda 10 dünya markası yaratmak’ sloganıyla hayata geçirilen Turquality marka geliştirme programına katılan İnoksan, program kapsamında alınan destekle ürünlerinin yüzde 35’ini ihraç ettiği 5 kıtadaki yayılımını arttırdı. Önümüzdeki 5 yılda ihracat kapasitesini 5 katına çıkartmayı hedefleyen şirket, Kuzey Afrika ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve Türki cumhuriyetlerden sonra Uzakdoğu, ABD ve Avustralya ile daha birçok ülkenin mutfaklarına imza atmaya hazırlanıyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.