Ana içeriğe atla

AKP'nin dolar serüveni: Yüzde 42!


Türkiye’nin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalı sonrası artan siyasi endişeler Türk Lirası’nı vurmaya devam ediyor. Dolar bugün de 2.1930 TL’ye çıkarak tarihi zirve yaptı. Yurtdışı piyasaların Noel ve yeni yıl tatilinden tamamen çıkmış olması sonra gelen yeni rekor, siyasi endişelerin yabancı yatırımcıların kararında etkili olduğunu gösteriyor.


TL’deki değer kaybı yeni hafta da sürüyor. Cuma günü 2.1885’e kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkan dolar, haftanın ilk gününe de rekorla başladı. Dolar/TL 2.19’u aşarak yeni tarihi zirvesini test etti. Doların rekor kırmasında siyasi endişelerin devam eden baskısı ve gelişen piyasalardaki satış eğilimi etkili oluyor.


Dolar 2013’ün son haftasında yaklaşık yüzde 5 artışla 2.18’e ulaştı. Yıla 1.7850 liradan başlayan dolar, 27 Aralık’ta 2.1765 liraya çıkarak rekor kırdı. Dolar yılı 2.14 seviyesinden tamamlarken, lira bir yılda yüzde 20 civarında eridi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “yanılmışım” dediği 2013’te “bana güvenin” diyerek yaptığı 1.92’lik yılsonu kur tahmini tutmadı.

Dolar, AKP hükümetinin ilk kez iktidara geldiği Kasım 2002’de ise 1.5430 seviyesindeydi. Şu anki seviyeye göre dolar o tarihten bu yana yüzde 42 yükseldi.

24 Aralık’ta Merkez Bankası Başkanı Başçı ocak sonuna kadar 6 milyar dolar satacağını açıklamıştı. O tarihten bu yana günlük döviz satım ihaleleri devam ediyor. Ancak Merkez’in hamleleri doları frenlemeye yetmiyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil azaltım kararı da doların yükselişinde etkili olurken, siyasi endişeler nedeniyle piyasada artan güven bunalımı Türkiye’nin diğer gelişmekte olan piyasalara göre daha ağır kayıplar yaşamasına neden oluyor. Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında yüzde 0.1 oranında değer kaybederken, Türk Lirası yüzde 0.5’i bulan kayıpla negatif ayrışıyor.


                          

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.