Ana içeriğe atla

Turizm batığa saplandı

Hükümetin destek paketi açıkladığı turizmde batık krediler son 12 ayda yüzde 35 artışla 1.64 milyar liraya çıkarken, artan Rusya etkisiyle bu rakamın büyümesi öngörülüyor. Turizm sektöründe son 12 ayda 1273 şirket kapandı.
 Rusya ile yaşanan gerilim ve artan terör endişeleriyle zor günler yaşayan turizm sektöründe, tasfiye edilen alacaklar, Aralık 2015 itibarıyla 1 milyar 636 milyon 250 bin liraya yükseldi. Bu rakam sektörün aldığı toplam kredinin yüzde 3.2’sini oluştursa da uzmanlara göre sektörde batık kredi oranı artacak. Yılda 4 milyondan fazla turistin geldiği Rusya pazarının kapanması, sektördeki krizi iyice derinleştirdi. Avrupa’dan da güvenlik gerekçesiyle rezervasyon iptallerinin artması, turizmciyi iflasın eşiğine getirdi. Rusya krizinin etkilerinin yılın ilk aylarında etkisini artırdığına ve bu rakamların henüz açıklanmadığına dikkat çeken uzmanlar, hükümetin sektör borçlarının yapılandırması kararını da buna bağlıyor. Bankacılar önümüzdeki 1-2 yılın sektör açısından sıkıntılı geçmesini bekliyor.

 53 milyarlık borç
Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Aralık 2015 itibarıyla turizm sektörü 52 milyar 696 milyon 235 bin liralık kredi kullandı. Kasım 2015’e göre kredi kullanımı 1 milyar 879 milyon 162 bin lira arttı. Aynı dönemde tasfiye edilen alacaklar yani batık kredi oranı da 39 milyon 539 bin lira arttı. Verilere göre turizm batık kredi oranında inşaat ve perakendeden sonra üçüncü sırada bulunuyor. Son 12 ayda sektörün kullandığı nakit krediler yüzde 29.7 büyürken, batık krediler yüzde 34.9 arttı.
 
Uçak krizi kepenk indirtti
Bankalara yüklü miktarlarda borcu olan otelciler, kepenk indirmeye başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) açıkladığı “Kurulan/Kapanan Şirket İstatistikleri” de turizm sektörüyle ilgili kara tabloyu ortaya koydu. TOBB verilerine göre Aralık 2015’te konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetinde bulunan 139 şirket kapandı. Ocak 2016’da sektörde kapanan şirket sayısı 155 oldu. Buna göre uçak krizinden bu yana toplam 294 şirket kepenk indirdi. Son 12 ayda ise turizmde faaliyet gösterip kapanan şirket sayısı 1273’e ulaştı. Sektörde 700 bin sigortalı çalışan bulunuyor.

TEB Yatırım analisti Fatih Topaç, desteklerin sektörün tamamını kapsamadığını, bununla birlikte takipteki kredilerin artmasına engel olacağı için olumlu olduğunu belirtti. Topaç, “Bu düzenlemelere yüzde 100 etkin denemez. Ancak ne kadar etkin olacağını zaman gösterecek” dedi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.