Ana içeriğe atla

Masalın sonu geldi


İstanbul’u bölgenin ve dünyanın yükselen finans merkezi haline getirme hayali suya düştü
“Küresel Finans Merkezleri Endeksi”nde 6 ay önce 44. sırada olan İstanbul üç sıra birden düşerek bu ay 47. sıraya indi. Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında üçüncü iken şimdi yedinci sıraya geriledi. Katar, Dubai, Riyad, Abu Dhabi ve Bahreyn’in gerisine düştü. 


İngiliz araştırma kuruluşu Long Finance tarafından yayımlanan “Küresel Finans Merkezleri Endeksi Mart 2014” (Global Financial Centers Index-GFCI)  raporunda Borsa İstanbul ancak 47. sırada yer alabildi. Yılda iki kez yayımlanan rapora göre 6 ay önce (Eylül 2013’te) İstanbul 44. sıradaydı. 2023’te dünyanın 10 büyük finans merkezlerinden biri olma hedefindeki İstanbul, son altı ayda üç basamak daha geriledi. Listede 83 finans merkezi bulunuyor. İstanbul’un puanı 18 puan artışla 651’e çıksa da bu artış sıralamada üst sıralara yükselmesine yetmedi.
Listenin ilk 10 sırasında New York (786 puan), Londra (784 puan), Hong Kong (761 puan), Singapur (751 puan), Zürih (730 puan), Tokyo (722 puan), Seul (719 puan), Boston (715 puan), Cenevre (713 puan) ve San Francisco (711 puan) bulunuyor. Buna göre hükümetin 2023’teki ilk 10 hedefine ulaşması için diğer finans merkezlerinin puanlarının değişmeyeceği varsayımıyla, en az 60 puan daha alması gerekiyor.

Ortadoğu’da yedinci

İstanbul, Ortadoğu ve Afrika’da yer alan finans merkezleri arasında da üçüncü sıradan yedinci sıraya geriledi. 9 merkezin bulunduğu listede Tel Aviv, Katar, Dubai, Riyad, Abu Dhabi ve Bahreyn, İstanbul’un önünde yer aldı.
Amsterdam, Rio De Janeiro, İngiliz Virjinya Adaları, Buenos Aires borsaları da listede İstanbul’un önünde gelen finans merkezlerinden bazıları. Listeye göre geçen dönem İstanbul’un gerisinde olan Buenos Aires 46. sıradan 25. sıraya yükseldi. Riyad 47. sıradan 31. sıraya, İngiliz Virjinya Adaları 48. sıradan 44. sıraya, Bahreyn 52. sıradan 40. sıraya çıktı.
GFI raporunda finans merkezi olmak için gerekli olanlar şöyle sıralanıyor: Nitelikli insan gücü, düzenleme kalitesi, uluslararası finansal piyasalara erişim imkanları, iş altyapısı, müşteriye erişim imkanları, adil iş ortamı, yaşam kalitesi, vergi ve devlet düzenlemeleri.

New York ilk sırada

Eylül 2013’te 2. sırada olan New York Borsası ilk sıraya yükselirken, Londra’nın birincilik koltuğunu da elinden aldı. Hong ve Kong ve Singapur, 3. ve 4. sırada yerini korurken Zürih 6. sıradan 5. sıraya yükseldi. Buenos Aires (25. sırada) 26 basamak, Riyad (31. sırada) 16 basamak, Bahreyn (40. sırada) 12 basamak, Abu Dhabi (32. sırada) 10 basamak, Şenzen (18. sırada) ve Tel Aviv (21. sırada) 9 basamak birden yükseldi.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.