Ana içeriğe atla

Kara paranın adresi


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terör ve uyuşturucu ticareti ile ilgili raporunda yine Türkiye’nin adı geçiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Mart ayında Kongre’ye sunduğu raporuna göre Türkiye, uyuşturucu ve terör finansmanında önde gelen ülkeler arasında. Yöneltilen iddialar arasında özellikle Suriye’deki terör gruplarına sermaye aktarımı başı çekiyor. Hükümet, kara para ile mücadelede yeterli destek sağlamıyor ya da rehberlik yapmıyor.ABD Dışişleri Bakanlığı’nın martta Kongreye’ye sunduğu 2014 Uluslararası Uyuşturucu Kontrolü Strateji Raporu’nun Kara Para Aklama ve Finansal Suçlar bölümünde Türkiye ile ilgili çarpıcı iddialar yer alıyor.
Raporda yer alan ifadelere göre Türkiye 2013’te kara para aklamada başlıca ülkelerden biri. 489 ülke arasında 66 ülke kara paranın aklandığı ülkeler olarak sıralanıyor. Türkiye de ABD, Almanya, Fransa, Rusya, Japonya, Kenya, Lübnan, Yunanistan, Nijerya, Pakistan, İtalya, BAE ile birlikte bu ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Türkiye için özellikle güney sınırında Suriye’ye para akışı göz önünde bulundurularak terörün finansmanı öne çıkıyor. 
ABD Terörün Finansmanı Çalışma Grubu tarafından derlenen bilgiler ve iddialara göre,
* Türkiye özellikle Ortadoğu, Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya için önemli bir bölgesel finans merkezi. Avrupa ve Güneydoğu Asya arasında belli başlı uyuşturucu ticareti rotası olmaya devam ediyor. 
* Uyuşturucu trafiği aklanan sermaye kaynağından sadece biri. Diğer kaynaklar kaçakçılık, sahte fatura, vergi kaçırma ve daha küçük boyutlardaki taklit ürünler, sahtecilik, üçkağıtçılık, insan-organ kaçakçılığı.  
* Terörizmin finansmanı yaygın bir şekilde ve özellikle Suriye sınırına para akışı olarak gerçekleştiriliyor. 
* Uyuşturucu ticaretine bulaştığı düşünülen terörist gruplar ve diğer yasadışı  faaliyetler Türkiye’de varlığını sürdürüyor.
* Kara para aklama, bankalar, bankadışı finansal kurumlar ve yeraltı ekonomisi tarafından gerçekleştiriliyor.
* Türkiye’deki ekonomik aktivitenin üçte birinin kayıtdışı işlerden elde edildiği tahmin ediliyor.
 * Kara para aklama metodları, büyük ölçüde sınırötesi para kaçakçılığı, ülke dışına ve içine banka transferleri, ticaret dolandırıcılığı, lüks otomobil, altın, emlak gibi alım satımlar.
* Türk kaçakçılar para ve bazen altını, kuryeler, yeraltı bankacılık sistemi ve banka transferleri aracılığıyla Pakistan ve Afganistan’daki uyuşturucu tedarikçilerine aktarıyor. Para kaynağı çoğunlukla Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve diğer Ortadoğu ülkelerindeki hesaplara aktarılıyor.
* Türkiye kamu sektörü terörizmin finansmanına açık. Kamusal denetim, kolluk kuvvetlerinin kapasitesi, sosyal yardımlar zayıf ve gerekli araçlardan yoksun. Bu alanlar kuvvetlendirilmeli.
* Kamuda terörizmin finansmanını düzenli olarak denetleyen bir yapı yok.
* Hükümet, MASAK’la ilgili çabalarına rağmen kara para ile mücadele ve terörizmin finansmanının önlenmesine yeterli destek sağlamıyor ya da rehberlik yapmıyor.
* 18 Ekim 2013’te FATF, Türkiye’nin bu konudaki gelişimini kabul etse de stratejik eksiklikleri olduğunu vurguladı.
Rapora göre Ocak - Kasım 2013 arasında Türkiye’de 8.52 metrik ton eroin, 143.6 metrik ton esrar, 7.6 milyon tablet extasy vb uyuşturucu hap ele geçirildi. 2012’de ele geçirilen eroin miktarı 12 metrik ton, esrar miktarı 75 metrik ton, uyuşturucu hap sayısı ise 3.8 milyon adet civarıydı.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.