Ana içeriğe atla

Yabancı kaçıyor


Merkez Bankası’nın sert faiz artışı kararı da sıcak parayı Türkiye piyasalarında tutmaya yetmedi


Yüksek faize rağmen Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklar ve siyasi endişeler nedeniyle yabancıların devlet iç borçlanma senedi portföyü bir haftada 1.18 milyar dolar, Fed’in tahvil alımlarını azaltacağını açıkladığı Mayıs 2013’ten bu yana ise 22.6 milyar dolar eridi. Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi stoku ise bir haftada 57.1 milyon dolar, Mayıs 2013’e göre 34.7 milyar dolar azaldı.

Cari açık, döviz borçları ve sıcak paraya bağımlık gibi nedenlerle dünyanın en kırılgan ekonomilerinden biri olarak gösterilen Türkiye’de, 17 Aralıkyolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla artan siyasi riskler sonrası piyasalardan yabancı kaçışı sürüyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) yüksek faiz artırımı da Türkiye piyasalarından çıkışı engelleyemedi. Kur farkından arındırılmış verilere göre yabancıların satın aldığı devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 31 Ocak - 7 Şubat haftasında 1 milyar 183 milyon dolar azaldı. 
Kurlardaki yükselişi ve buna bağlı olarak sıcak para kaçışını döviz satışı ile engelleyemeyen Merkez Bankası, 29 Ocak’ta faiz artırımına gitmiş; politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 4.5’tan yüzde 10’a, gecelik borç verme faizini de yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye yükseltmişti. 
TCMB verilerine göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku kurlardaki düşüşe rağmen 7 Şubat itibariyle 47 milyar 243 milyon dolar oldu. Verilere göre, 31 Ocak haftasında DİBS stoku 47.12 milyar dolar olmuştu. DİBS stoku söz konusu haftada yükselmiş gibi gözükse de kur farkından arındırıldığında çıkış miktarı 1.18 milyar doları buluyor. Bir önceki haftada arındırılmış çıkış tutarı 662 milyon dolardı.

Dokuz aylık 
kayıp 22.6 milyar dolar

Geçen yılın aynı döneminde 63 milyar 956 milyon dolar olan DİBS stoku bir yılda 16 milyar 713 milyon dolar yani yüzde 26.13 eridi. 17 Aralık operasyonu öncesinde DİBS stoku 55 milyar 170 milyon dolar seviyesindeydi. 13 Aralık 2013 verilerine göre DİBS stoku operasyonla birlikte 7 milyar 927 milyon dolar azaldı.
Türkiye ekonomik ve siyasi riskleri nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltma kararından en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu. DİBS stoku, Fed’in tahvil alımlarını azaltacağını açıkladığı 22 Mayıs tarihinden önce 69 milyar 850 milyon dolar seviyesindeydi. Buna göre 17 Mayıs 2013 - 7 Şubat 2014 tarihleri arasında DİBS stoku 22 milyar 607 milyon dolar azaldı yani yüzde 32.3 eridi. DİBS stoku 2013 başından 17 Mayıs’a kadar 7 milyar 201 milyon dolar artmıştı.

Hisse senetleri de
yüzde 42.2 azaldı

TCMB verilerine göre yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü ise 7 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak net 57.1 milyon dolar azaldı. Verilere göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi stoku 7 Şubat haftası itibarıyla 47 milyar 538 milyon dolar oldu. Hisse senedi stoku 17 Mayıs 2013 tarihinde 82 milyar 288 milyon dolar seviyesindeydi. Buna göre Fed’den bu yana 34 milyar 750 milyon dolar yani yüzde 42.2 azaldı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.