Ana içeriğe atla

Piyasalarda yalancı bahar

Borsa ve TL küresel rüzgârı arkasına alarak son dönemde iyi performans gösterse de bu rüzgâr tersine dönebilir. Reformlar ve AB ile ilişkiler piyasalar için kritik.


Fransa’da seçimlerin sonucu, Brexit’in bir benzerinin Fransa’da yaşanması ihtimalini azaltırken küresel piyasalarda ciddi bir risk iştahını da beraberinde getirdi. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarının enflasyonu artıracağı beklentisiyle küresel piyasalar uzun zamandır pozitif.

Daha önce referandum riski nedeniyle küresel piyasalardaki pozitif havadan olumsuz ayrışan Türkiye piyasaları da uzun zaman aradan sonra ilk kez diğer gelişen piyasalar gibi bu gelişmelerden olumlu etkilendi. Dolar/TL 3.58 ile iki ayın en düşük seviyesine kadar indi. Borsa İstanbul 94 bin puanı geçerek tarihi rekorunu kırdı.

Ancak bu olumlu hava fazla uzun sürmeyebilir. Çünkü piyasalar için de orta vadede kritik olan ekonomik reformlar ve AB ile ilişkiler. Türk Lirası, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin Türkiye’yi yeniden denetim sürecine almasıyla dolar/TL gün içinde 3.60’a geri döndü bile. Bu, gelecek dönemde AB ile ilişkilerin daha yakından takip edileceği anlamına geliyor. Diğer yandan piyasalardaki bahar havası reel ekonominin iyiye gittiğine işaret etmiyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 17 Nisan’da reform gündemine dönüleceğini açıklasa da hükümetten bu konuda herhangi bir adım gelmedi. Aksine siyasi gündem hâlâ ön planda. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden AKP Genel Başkanı seçileceği olağanüstü kongre ve bu kapsamdaki siyasi gelişmeler piyasaların takibinde olacak. Bu nedenle piyasalar verdiği avansı kısa sürede geri alabilir.

Kayıplar geri alınmadı
Kurda son günlerde yaşanan düşüş ise liranın yeterince güçlendiği anlamına gelmiyor. Türk Lirası gelişen ülke para birimleri içinde yılbaşından bu yana değer yitiren tek para birimi olmayı sürdürüyor. 30 Aralık’ta dolar/TL 3.5176 seviyesindeydi. Buna göre TL yılbaşından bu yana halen yüzde 1.85 kayıpta. Aynı dönemde Rus Rublesi, Meksika Pezosu, Brezilya Reali’nin de aralarında olduğu yedi gelişen ülke para birimi dolara karşı yükseldi. Meksika Pezosu’ndaki yükseliş yüzde 10’a ulaştı.

Uzun zamandır dip seviyelerde hareket eden Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi ise yeniden satışa dönse de günü 94 bin 634 puandan kapattı.

SİYASİ RİSKLER DEVAM EDİYOR
Ekonomist Gizmen Nalbantlı, “Referandum sonrası yabancı bankaların hisse senetlerinin hedef fiyatlarını yükseltmesi ile güçlenen yükseliş, Fransa seçimleri sonrası borsaya rekor getirdi. Borsada bir önceki zirve seviyesinin üzerindeki kapanışlar 95 bin 500’lere kadar yükselişin devamını getirebilir. Ancak bilanço dönemi sonrasına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bankalardaki yükselişte iyi bilanço beklentileri satın alınıyor. Teknik olarak 88 bin-90 bin bölgesi aşağı yönlü geçilmedikçe yukarı trend sürecek” dedi.

Nalbantlı’ya göre, “Piyasada referandum stresi azalsa da bu siyasi risklerin bittiği anlamına gelmiyor. Yurtdışı piyasalarda azalan risk algısı jeopolitik risklerin artmasıyla yeniden artabilir. Diğer tarafta Fed’in faiz artışları gelişen piyasalardaki iyimserliği değiştirebilir. Kurlarda görülebilecek yükseliş tahvil ve borsayı olumsuz etkileyebilir. AB ile ilişkilerde orta vadede piyasaları etkileyecek önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor.”Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.