Ana içeriğe atla

Metroda ATM yarışı

Aylık en az 2000 işlem gerçekleştirilen İstanbul metrosundaki ATM’ler için bankalar kıyasıya yarıştı. Ancak ihale sonuçlansa da ATM’ler mayısa kadar hizmete girmeyecek.Son dönemde bazı banka ATM’lerinin İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasındaki metro istasyonlarından neden kaldırıldığı merak konusu olmuş, daha sonra bu ATM’lerin yeni ihaleye çıkıldığı için kaldırıldığı ortaya çıkmıştı. Nisan ayında yeni ATM’lerin kullanıma girmesi bekleniyordu. Ancak ayın yarısına gelinmesine rağmen bu gerçekleşmedi. Bankacılardan aldığımız bilgiye göre ATM’lerin hizmete girmesi mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek.

Metro İstanbul AŞ’nin düzenlediği ihale şubat ayında gerçekleşti. Buna göre iki ay metro istasyonları ATM’siz kalacak. Öyle ki metro istasyonlarındaki ATM’lerde, diğer şube dışı ATM’lere göre daha fazla işlem gerçekleşiyor. Bankacılar 10 milyon müşterisi olan bir bankanın şube dışındaki ATM’lerinde aylık ortalama 1600-2000 arası finansal işlem gerçekleştiğini, metro hattı üzerindeki ATM’lerde ise bu oranın 2000-2500 arasında olmasının beklendiğini belirtti. 

Buradan yapılan hesaplamayla 10 milyon müşterisi olan bir banka için geçen iki ay yaklaşık 5 bin işlem kaybı demek. 


7 banka yarıştı
Öte yandan metro istasyonlarından geçen toplam 541 milyon yolcu iştah kabarttı. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Akbank ve Denizbank’ın ihaleye katıldığı belirtildi. Bankalar metro istasyonlarındaki ATM’ler için kıyasıya yarıştı. 

Beş yıllığına açılan ihalede M1A, M1B, M2, M3, M4, M6 hatlarında toplam 514.8 metrekare alan, 48 istasyon ve 58 noktadaki ATM alanları kiraya verildi. Bundan önce her banka kendi kabinini koyarken yeni düzenlemeyle kabinleri Metro AŞ. hazırlıyor. Bankalar ise hazırlanan alanın kiracısı oluyor. Metroların ATM’siz kalması ise tam da bununla ilgili. Çünkü kabinler henüz hazırlanmadı.

Metro AŞ güzergâhı 5’e böldü. En yüksek muhammen bedel, 380 bin 880 TL ile M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattında Yenikapı, Aksaray, Kocatepe, Zeytinburnu 1 ve Ataköy istasyonları ile M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattında Yenikapı, Şişli, Osmanbey 1, Taksim 1, Levent 1 istasyonlarında belirlendi. En düşük muhammen bedel ise 55 bin 544 TL ile Davutpaşa ve Merter istasyonlarında oldu. ATM’ler ayrıca bir istasyonda hazırlanan alandaki sırasına göre daha düşük ya da daha yüksek değer buldu. İhale açık artırma usulüyle yapıldı. Aldığımız bilgiye göre en düşük kiralama fiyatı 180 bin TL/yıl, en yüksek fiyat 650 bin TL/yıl olarak gerçekleşti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.