Ana içeriğe atla

Faize IŞİD rötarı


Merkez Bankası TL’de artan değer kaybı nedeniyle kısa vadeli faizleri sabit tuttu


IŞİD ve Fed kaynaklı küresel riskler nedeniyle sıkışan Merkez, bugüne kadar yaptığı faiz indirimlerinde en önemli neden olarak gösterdiği ‘risk iştahındaki artış’ beklentisini politika metninden çıkardı. Merkez, faizde değişikliğe gitmekten kaçınırken, dolar mevcut risklerle 2.2674 TL’ye çıkarak son yedi ayın rekorunu kırdı.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini beklendiği gibi yüzde 8.25’te sabit tutarken, faiz koridorunun üst ve alt bantlarında da değişikliğe gitmedi. PPK metninde, Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana dek para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek” denildi. Ancak metinde, daha önceki aylarda vurgulanan “küresel risk iştahındaki artış ve gelişmiş ülke merkez bankalarının sabit getirili menkul kıymet faizlerindeki düşüşten bahsedilmemesi dikkat çekti. Merkez Bankası mayıs, haziran, temmuz aylarında yaptığı toplam 175 baz puanlık indirimlerde, artan risk iştahıyla TL’deki oynaklığın azaldığına işaret ediyordu. Ancak mayısta 2.0890 seviyesinde olan dolar/TL kademeli faiz indirimlerinin ardından yeniden yükselişe geçti ve en son dün 2.2674 ile 8 ayın zirvesine çıktı. Merkez Bankası’nın faizi olağanüstü bir toplantıyla 425 baz puan yükseltmek zorunda kaldığı 29 Ocak tarihinden önce kur 2.39’a çıkarak tarihi rekorunu kırmış, kararla birlikte kurdaki yükseliş yerini düşüşe bırakmıştı.

Son bir aylık süreçte ise hem risk iştahında azalma hem de gelişmiş ülke faizlerinde yükseliş yaşanıyor. Bunun nedeni ise IŞİD kaynaklı jeopolitik riskler ve ABD Merkez Bankası’nın faizi daha erken artıracağına yönelik açıklamalar. Küresel piyasalarda yaşanan bu gelişmeler Merkez’in faiz indirimi konusunda hareket alanının daraldığını gösteriyor.

Öte yandan IŞID riski, yabancı yatırımcıların bölgeye yakın olan Türkiye’ye yatırım yapma olasılığını da zayıflatıyor. Böyle bir ortamda faizlerin indirilmesi yabancı ve yerli yatırımcılar için yeterli olmayabilir. Bu noktada, hükümet yetkililerinin Merkez’e faizi indir baskısının son dönemde azalması da bunu teyit ediyor.

Kurdaki yükseliş sonrası, “Birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmakta” söylemi de PPK metninde yer almayan söylemler arasında bulunuyor. Zira enflasyon verilerine bakıldığında kurdaki artışla birlikte tüketici fiyatlarının (TÜFE) da kademeli olarak arttığı görülüyor. Ağustosta TÜFE yüzde 9.54’e çıkarak çift haneye bir adım daha yaklaştı. Diğer yandan Fitch 3 Ekim’de Türkiye’nin notunu açıklayacak. Kuruluş en son yaptığı toplantıda Merkez Bankası’nın siyasi baskı altında olduğuna vurgu yapmıştı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.