Ana içeriğe atla

Kutu kutu dolar sattı ama yetmediYolsuzluk ve rüşvet skandalı Türkiye piyasalarını vurmaya devam ediyor. TL, dün 2.10’a dayanan dolar karşısında adeta eridi. Merkez Bankası 400 milyon dolar satsa da rekor üstüne rekor kıran doların hızını kesemedi.


Türkiye’nin gündemini sarsan ülke tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu piyasaları da vurmaya devam ediyor. Dolar dün rekor üstüne rekor kırarak 2.0983 TL’ye kadar çıktı. Sepet bazında TL ise 2.48’e çıkarak tarihi rekorunu yeniledi. Merkez Bankası daha önce ilan ettiği 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesinde tutarı 400 milyon dolara çıkardı. Satış sonrası dolar ancak 2.0882’ye inebildi, kısa süre sonra yeniden 2.09’un üzerine çıktı. Serbest piyasada dolar günü 2.0910 TL’den tamamladı. Yani Merkez kuru ancak 10 binde 4'e düşürebildi.

Dolar/TL en son 5 Eylül’de 2.0840’la tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı. Aralarında bürokratların, bazı bakanların oğullarının ve işadamlarının da bulunduğu gözaltılar nedeniyle artan siyasi tansiyon TL’de sert değer kayıplarına neden oluyor. Bir bankanın döviz masası yetkilisi yaptığı değerlendirmede; “TL son günlerde siyasi endişelerle diğer para birimlerinden ciddi anlamda negatif ayrıştı. Piyasada artan oynaklık Merkez Bankası müdahalesini de beraberinde getirebilir” dedi.
Avro kuru da 2.86’yı aşarak güniçi rekorunu 2.8635’e çekti. Türk Lirası’ndaki değer kaybı sürerken 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 9.61 ile eylülden bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. 10 yıllık tahvilin faizi de yüzde 10.05 seviyesine çıktı. Borsa İstanbul ise tepki alımlarıyla 69 bin seviyelerinde tutundu. Önceki gün 68 bin 653 puana kadar gerileyen BIST 100 Endeksi günü yüzde 0.68 yükselişle 69 bin 573 puandan tamamladı. Borsanın haftalık kaybı ise 3 bin 499 puan oldu.

Türk Lirası eriyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım miktarını aylık 10 milyar dolar azaltması sonrası tüm gözler gelişmekte olan piyasalara çevrilirken, bu hafta dolara karşı en çok değer kaybı Türk Lirası’nda yaşandı. Yurtiçinde artan politik riskler, TL’deki kaybı körükledi. Lira, bir haftada yaklaşık yüzde 2.42 değer yitirdi. Diğer gelişmekte olan para birimlerinde kayıplar yüzde 1 civarında oldu. TL’ye en yakın değer kaybı yaşayan para birimi yüzde 1.45 ile Güney Afrika Randı oldu.


TARİHİ OPERASYON:
Merkez, dolar satışını 10 kat artırdı


Kurun 2.09’u aşarak rekor kırmasının ardından Merkez Bankası’ndan (MB) yeni hamle geldi. Merkez’den yapılan açıklamada, “Düzenli fonlama günlerinde döviz satım ihalelerinde tutar 10 katına kadar artırılabilecek” denildi. Bu; Merkez’in 500 milyon dolara kadar günlük döviz satımı yapabileceği anlamına geliyor. Açıklamayla ilk tepki olarak dolar 2.09’un altına indi, ancak daha sonra tekrar yükselişe geçti. Merkez, bunun üzerine dünkü 50 milyon dolarlık satışı 400 milyon dolara çıkardı. Ancak doları 2.09??? seviyesinin altına çekemedi. Merkez, önceki gün de pazartesi yapacağı döviz satış ihalesinde tutarı 100 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkarmış ancak doların ateşinin düşmesinde etkili olamamıştı.

Yılın bitmesine iki haftadan az zaman kala gözler kur hakkında iddialı konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya çevrildi. Başçı, ağustosta yaptığı açıklamada “yıl sonunda doların 1.92 TL’ye ineceğini”iddia etmişti. Ancak son gelişmeler Başçı’nın dolar hedefinin tutmayacağını gösteriyor.


Türkiye’nin riski 3.5 ayın zirvesinde

Yolsuzluk operasyonu Türkiye’nin risk primi de yükseltti. Markıt verilerine göre, Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS’leri 12 baz puan artışla 3.5 ayın zirvesi olan 220 baz puanı gördü. Risk priminde son iki günde görülen artış yüzde 17’yi aştı. Citi Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika stratejisti Luis Costa“Siyasi gelişmeler Türkiye’deki sorunları büyütüyor, ama asıl odak hala ülkenin ödemeler dengesindeki bozuklukları”dedi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.