Ana içeriğe atla

#PandoraPapers: Putin'in gizli aşkının sırrı Pandora'ya takıldı

Pandora Papers'ta adı Putin'le aşk iddialarına karışan Svetlana Krivonogikh'e offshore üzerinden "gizlice" bir ev alındığı ortaya çıktı. Bu bilgi, Krivonogikh'in Putin'den çocuk sahibi olduğu iddialarını güçlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Mütevazı bir bölgeden gelen ve bir zamanlar temizlikçi olarak çalışan Svetlana Krivonogikh'in, kraliyet aileleri ve ultra zenginlerin devasa yatlarıyla geldikleri Monako'nun dünyaca ünlü Hercules Limanı'na bakan bir evi nasıl aldığını açıklayan kamuya açık pek fazla bir kaynak yok.

Ama Pandora Papers adlı belgeler, bugün 46 yaşında olan Krivonogikh'in Monako'daki dairesiyle ilgili gizli bilgileri açığa çıkardı. Sızıntılara göre daire, Krivonogikh'in kızı  Luiza Rozova doğduktan birkaç hafta sonra alınmış. Rus basınında geçen yıl çıkan haberlere göre Luiza Rozova, tam da Krivonogikh'in Putin ile birlikte olduğu dönemde, 2000'li yılların başında doğuyor.

Kremlin iddiaları reddetmişti

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ*) DW Türkçe de dahil dünyanın farklı bölgelerinden 150 medya kuruluşuyla paylaştığı belgeleri inceleyen Washington Post muhabirleri, "Montekarlo Star" adlı binadaki dairenin detaylarına ulaştı. Belgeler, Krivonogikh'in Britanya Virjin Adaları'nda paravan bir şirket açtığını ve Putin'in yakın çevresindeki multi-milyoner arkadaşlarının da müşterisi olduğu bir finansal danışmanlık firmasından hizmet aldığını gösteriyor.

İlgili Pandora Belgeleri

İlgili Pandora Belgeleri

Ancak Pandora Papers sızıntılarında bu evi almak için 2003 gerekli olan 4,1 milyon doların nereden geldiği ise tespit edilemedi. Rusya'da faaliyet göstermesi yasaklanan Rus araştırmacı gazetecilik organizasyonu Proekt'in yaptığı araştırmalara göre ise bu alım işlemi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Krivonogikh'in arasında romantik bir ilişki yaşandığı dönemde oluyor. Yine bu dönemde Krivonogikh'in Rusya'da muazzam bir servet sahibi olmaya başladığı da belirtiliyor.

Kremlin, söz konusu araştırma geçen yıl Rus basınında çıktığında iddiaları reddetmişti. Pandora Papers'tan sızan detaylar ise bu araştırmada ortaya konan iddiaları güçlendirici nitelikte.

Putin'in gizlilik duvarı yıkılıyor

Proekt'in araştırmasında Krivonogikh'i tanıdığını söyleyen ve ismini gizleyen iki kaynak, Krivonogikh'in Putin'in yıllardır "yakın arkadaşı" olduğunu ve ilişkinin de Putin'in 1990'larda St. Petersburg'da üst düzey bir memur olarak çalıştığı dönemde başladığını iddia etti. İddialara göre ilişki, 2000'li yılların başında Putin'in Devlet Başkanı olmasından sonra Moskova'da devam etti.

Proekt, Putin devlet başkanlığını devraldıktan sonra Krivonogikh'in Rus başkentine sık sık seyahat ettiğini gösteren kayıtları da incelemişti.

Monaco'daki evin manzarası

Monaco'daki evin manzarası

Eski bir KGB ajanından beklenebileceği üzere, Putin özel hayatını hassasiyetle gizliyor. Devlet Başkanı'nın kamuoyunda varlığı bilinen çocuklarının dahi gündelik hayatlarına takma isimlerle devam ettiği biliniyor. Fakat Putin'in örmüş olduğu bu gizlilik duvarı, son yıllarda muhalifler ve basın kuruluşları tarafından yıkılmaya başlandı. Örneğin, bu yılın başlarında da Putin'in en önemli siyasi rakiplerinden Aleksey Navalni, Karadeniz kıyısında yolsuzlukla elde edildiği öne sürülen milyar dolarlık bir sarayın Rus liderin gizli ikametgahı olduğunu ifşa etmişti.

Putin ise bu sarayla olan ilişkisini reddediyor.

Bu olayın ardından Rus gazeteciler ve muhalifler, Rus otoriteleri tarafından dozu giderek artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Navalni'nin bu ifşasının sosyal medyada yayınlamasından sonra Navalni, 3,5 yıl hapis cezasına mahkûm edildi ve araştırmacı gazetecilik organizasyonu Proekt ise mahkeme tarafından yasaklandı. Mahkeme, Proekt'in kapatılmasına "ulusal güvenliği" gerekçe olarak gösterdi.

Vladimir'in kızı: Vladimirovna

Putin ile Krivonogikh'in kızı olduğu iddia edilen Luiza Rozova bugün artık 18 yaşında ve sosyal medyada da bir hayli aktif. 

Proekt, Luiza Rozova'nın nüfus kaydını da ele geçirdi. Washington Post tarafından da incelendiği belirtilen belgede, Rozova'nın babasının kim olduğu belirtilmezken ikinci ismi Rusça'da "Vladimir'in kızı" anlamına gelen "Vladimirovna" olduğu ortaya kondu.

İddiaların ardından geçen yıl Rusya'nın GQ dergisine konuşan Rozova, babasının kimliğine dair bir bilgi vermekten kaçınmış, annesinin soyismini neden kullanmadığına dair soruya da cevap vermemişti. Putin'le olan fiziksel benzerliği dikkat çeken Luiza, babasının Putin olduğu iddialarına ise "ne teyit edebilir ne de yalanlayabilirim" diyerek cevap veriyor.

Svetlana Krivonogikh'e ait olduğu iddia edilen ev

"Onun gençlik fotoğraflarıyla yapılan karşılaştırmaları gördüm. Evet belki de biraz benziyorum" açıklamasında bulunan Rozova, "Ama sonuçta Vladimir Vladimirovich'e benzeyen birçok insan var" dedi.

Başka bir röportajda da "gerçekleri bilmek sıkıcı" diyen genç kız, hayatında Putin'le hiç görüşüp görüşmediğini soran gazetecinin sorusunu yanıtsız bıraktı. Ağustos ayında Srsly.ru ile yaptığı röportajda, Rozova muhabirin "Bir gün Putin'i karşınızda bulsanız ona ne sorardınız?" demesi üzerine, "Herhalde ona tek bir soru yöneltirdim" diye karşılık verdi. Muhabirin "Hangi soru?" şeklindeki sorusuna ise Rozova şu yanıtı verdi: "Neden?"

Serdar Vardar / Pelin Ünker

© Deutsche Welle Türkçe

Bu haber, ICIJ ortaklarının katkılarıyla yazılmıştır.

#PandoraPapers: Putin'in gizli aşkının sırrı Pandora'ya takıldı - DW TürkçeYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.