Ana içeriğe atla

Seçim indirimi

Merkez, politika faizini yüzde 8.25’e, koridorun alt bandını da yüzde 7.5’e çekti


Merkez Bankası, gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Başbakan Erdoğan’ın daha gevşek para politikası baskısı altında büyümeyi desteklemek üzere iki ana faiz oranında 50 baz puanlık indirim yaptı.


Faizler yüksek gerekçesiyle hükümetin sert eleştirilerine maruz kalan Merkez Bankası (TCMB), son iki ayda olduğu gibi temmuzda da faiz indirimlerini sürdürdü. 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde son kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bir haftalık repo oranını yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e, gecelik borçlanma oranını da yüzde 8’den yüzde 7.5’e indirdi. Politika yapıcılar gecelik borç verme faizinde ise değişikliğe gitmeyerek yüzde 12’de bıraktı.
TCMB üst üste üçüncü ayda gerçekleştirdiği faiz indirimi ile politika faizini toplamda 175 baz puan indirmiş oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankasına birçok kez ekonomik büyümeyi desteklemek için faizi indirme çağrısında bulunmuştu. Merkez Bankası’nın mayıs toplantısında yaptığı 50 baz puanlık indirimi Erdoğan yetersiz bulmuş “Milletle dalga geçmeyin” demişti.
Haziranda gerçekleşen 75 baz puan indirimin ardından da birçok siyasiden eleştiriler gelmeye devam etti. Merkez’in son faiz kararı öncesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ‘daha cesur bir faiz indirimi’ beklediklerini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de “Bu tefeci faizidir. Bu faizle bu memlekette üretim olmaz. Yatırım da olmaz, istihdam da olmaz” dedi.
TCMB geçen ayda da olduğu gibi politika faizindeki indirimin nedeni olarak son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi gösterdi. Döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azaldığına dikkat çekti. Enflasyondaki düşüş hızını sınırlayan temel faktörü ise gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olarak gösterdi.

Düşük faiz zarar verir

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, kararla ilgili, “Her zaman vurguladığımız gibi faizdeki indirim enflasyondaki düşüşe paralel gitmeli. Yoksa büyütmeye çalıştığımız ekonomimize zarar verir. Cari açık ve finansman üzerinde çok olumsuz etkileri ortaya çıkar” uyarısında bulundu. 
Merkez Bankası’nın ABD Merkez Bankası’nın faizleri daha uzun süre düşük tutacağı beklentisiyle hareket ettiğine dikkat çeken ALB Menkul Değerler Analisti Enver Erkan, “Bu, küresel likidite koşullarında rahatlık yaratıyor. Ancak içeride cumhurbaşkanlığı seçimleri ve olası yeni kurulacak kabineye ilişkin belirsizlikler ve Türkiye’nin etrafındaki jeopolitik gerginlikler risk oluşturmaya devam ediyor” diye konuştu.
Merkez’in bu nedenle koridorun üst bandını sabit tuttuğunu vurgulayan Erkan şunları söyledi: “Gerektiğinde fonlamayı yüzde 12’den yapabilecek. Zaten faiz indirimlerinin ölçülü olmasının nedeni, faizi gerektiğinde yeniden yükseltebilmek; yani 28 Ocak gecesini bir daha yaşamamak. Diğer bir deyişle Merkez Bankası’nın üst bant ile kendini koruma altına almış durumda.” 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.