Ana içeriğe atla

Bankalar 'küçülüyor'

Banker dergisinin 2014’ün en büyük 1000 bankası listesinde Türk banka sayısı 20’den 18’e geriledi

Türkiye’den listeye giren Türk bankalarından İş Bankası, Akbank ve Garanti 2013’e göre 8 basamak, Ziraat Bankası 6 sıra düştü. Türk bankaların toplam sermaye büyüklüğü de 73 milyar dolardan 69 milyar dolara geriledi.The Banker dergisinin açıkladığı dünyanın en büyük 1000 bankası listesine geçen yıl Türkiye’den 20 banka dahil olurken, bu yıl listeye giren banka sayısı 18’e geriledi. Listenin zirvesinde geçen yılın da şampiyonu olan Çinli ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) yer alırken, Türk bankaları önceki yıla göre daha alt basamaklarda kendine yer bulabildi.
Uzmanlara göre, daha önceki yıllarda Türk bankaları dünyanın en büyük ilk 100 bankası arasında yer alabiliyordu Ancak TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle ilk 100 tablosundan daha aşağı sıralarda yer almaya başladılar.
Ana sermaye büyüklüğüne göre yapılan sıralamada İş Bankası yaklaşık 10.5 milyar dolarla 118, Akbank 9.6 milyar dolarla 127 ve Garanti Bankası 9.4 milyar dolarla 128. sırada yer aldı. Bu bankaları 8 milyar dolarla Ziraat Bankası, 6.3 milyar dolarla da Yapı Kredi izledi. Türkiye Halk Bankası 5 milyar, Vakıfbank 4.7 milyar, Finansbank 3.3 milyar, Denizbank 2.6 milyar, TEB 2.5 milyar dolarla listede yerini aldı.
Geçen yıl aynı listeye Türkiye’den 20 banka dahil olmuştu. İş Bankası 10.77 milyar dolarla 110’uncu, Akbank 9.8 milyar dolarla 119’uncu ve Garanti Bankası 9.74 milyar dolarla 120’nci sırada yer almışti. Bu bankaları 7.75 milyar dolarla Ziraat Bankası, 6.68 milyar dolarla Yapı Kredi, 5.21 milyar dolarla Vakıfbank, 4.89 milyar dolarla Türkiye Halk Bankası,  3.96 milyar dolarla Finansbank, 2.63 milyar dolarla Denizbank ve 2.58 milyar dolarla TEB izlemiş ve listedeki en büyük 10 Türk bankası olmuştu.
Geçen yılki listeye göre Odeabank sıralamaya yeni dahil olurken, Citibank, Türkiye Finans ve Burgan Bank ilk 1000’e giremedi. Türkiye’den 9 banka yabancı kontrolündeki bankalar statüsünde listeye dahil oldu. Geçen yıl 11 banka yabancı statüsündeydi.
Bankalar 2012 sıralamasına göre de geriledi. 2012 listesinde İş Bankası 115’inci, Akbank 124’üncü ve Garanti 134’üncü sıradaydı.

Şampiyon Türkleri üçe katladı

Türk bankaların toplam sermaye büyüklüğü de 2013’e göre 73 milyar dolardan 69 milyar dolara geriledi. Yaklaşık 207 milyar dolarla zirvede yer alan Çinli ICBC, Türkiye’deki bankaların toplam sermaye büyüklüğünü üçe katladı. İkinci sıraya ise yine bir Çin bankası China Construction Bank (173 milyar dolar) yerleşti. Geçen yılın ikincisi ABD bankası JP Morgan (165 milyar dolar) bu yıl üçüncü sıraya geriledi. İlk 10’da 4 Çinli banka yer alırken, Nijerya’dan 13 bankanın katılımı dikkat çekti. Listedeki 1000 bankanın toplam sermaye büyüklüğü ise 2013’e göre yüzde 23 artışla 920 milyar dolara ulaştı.Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.