Ana içeriğe atla

Güneşin önüne perde çekmeyin


Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının bürokratik engeller nedeniyle yapılamadığını ifade eden IBC Solar Genel Müdürü Bali, enerjinin en çok tüketildiği AVM’ler ve fabrikaların çatısında güneş santralı kurulmasına teşvik verilirse Türkiye’nin enerji sorunun büyük ölçüde çözüleceğini söyledi.

Türkiye’nin ilk güneş enerjisi tesisini Konya/Meram Bölgesi Elektrik Dağıtım’ın (MEDAŞ) merkez bina bahçesine 350 bin Avro maliyetle tesis eden IBC Solar, yıllık 335 MW’lık güneş enerjisi üretiyor. 200 KW’lık tesisin kurulduğu Ağustos 2012’den beri ise toplam üretimi 454 MW saate ulaştı. 3 bin 500 metrekareye kurulu tesisin ürettiği güneş enerjisi MEDAŞ’ın iç tüketimini karşılıyor.

Tesisi Türkiye’deki yatırımcı için örnek olması amacıyla kurduklarını ifade eden IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, Türkiye’nin enerji konusunda bütünüyle dışa bağımlı olduğunu vurgulayarak “Güneşin üzerine bürokratik engellerle perde çekiliyor. Enerji ihtiyacını karşılamak için daha fazla güneş enerjisine izin verilmeli. Çünkü bu bizim güneşimiz. Artı bir maliyet yok. Enerjinin tüketildiği yerde güneş enerjisi tesisi kurulabilir. Fabrika, AVM çatıları gibi. Böyle bir teknoloji varsa önünün açılması lazım” dedi.

Yatırımcı korkutuluyor

Güneş enerjisi panelleri için yerli üretimin öne çıkarılmasını da doğru bulmadığını söyleyen Bali, “Nükleeri dışarıdan alıyoruz, kömürü, hidroelektrik santralında teknolojiyi dışardan alıyoruz. Neden güneş enerjisinde yerli panel öne çıkarılıyor. Güneş santralının tek maliyeti kurulum maliyeti. Çevreye zarar vermiyor, gürültüsü yok. Oysa diğer santralların ön göremediğimiz maliyetleri var. Sağlık boyutunda ciddi maliyetleri söz konusu. Bunlar tartışılmıyor. Türkiye’de böyle bir bilinç yok” diye konuştu. Son çıkarılan güneş enerjisi yönetmeliğinde birçok belirsiz ifadenin yer aldığını, adeta yatırımcının korkutulduğunu dile getiren Bali, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
* Tüketildiği yerde üretme teşviki verilmeli.
* Diğer mühendislik birimleriyle işbirliği yapılmalı. Bir bina yapılmadan önce güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için inşaat planı buna göre yapılmalı.
* Üniversitelerde bilinçlendirme programları düzenlenmeli.
Yorumlar

  1. Yaziniz cok guzel. Yillardir bu konuya ilgi duyarim. Bunu evinde kullanmak isteyen insanlardanim fakat maliyeti hesaplama ve amorti suresini gosterecek cetvel yada hesap makinesi turu bir yazilim olsa guzel olurdu. Parametreler girilince ihtiyaci ve karsilayacak sistem maliyetini gosterecek sekilde

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.