Ana içeriğe atla

AVM pazarı daha da büyüyecekTürkiye’de 13 AVM yatırımı bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki ECE Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, Türkiye’de AVM ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını bu nedenle de Türkiye’nin gözde pazarlardan biri olduğunu belirterek “Türkiye bugüne dek 1 milyar Avro’luk yatırım yaptık. Yatırımlarımız devam edecek. Çünkü Türkiye pazarı daha da büyüyecek” dedi. 

Her yıl 1 milyon kişiyi bulan nüfus artış hızının yatırım yapmalarında en büyük etken olduğunu söyleyen Hohlmann, Türkiye’deki AVM sayısının aslında çok olmadığını ancak yanlış planlama olduğunu öne sürdü. Kapanan AVM’lerin kötü yönetim nedeniyle kapandığını dile getiren Hohlmann, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve AVM’lere ticari alanlarının yüzde 5’i kadar yöresel ürün satış bölümü zorunluluğu getiren perakende yasa tasarısını da eleştirdi. 

Hohlmann, Burası yabancı yatırımcılar için ciddi bir yatırım alanı. AVM’ler bölgede yaşayan insanların özelliklerine göre planlanıyor. Biz zaten bulunduğumuz bütün şehirlerde yerel esnaflara yer veriyoruz. Ancak bunu regülasyonlar ile zorlama ile değil, özgür irademiz ile gerçekleştirmek isteriz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok dedi.

Hohlmann, kural ve regülasyonlara ihtiyaç olduğunu ancak bunun “şöyle yapacaksınız ya da böyle yapacaksınız” şeklinde zorlama ile olmaması gerektiğini dile getirdi.

ECE Türkiye, Ankara’da ANKAmall ve Acity, İstanbul’da Marmara Park, MetroCity, Beylikdüzü Migros, CarrefourSA Bahçepark, CarrefourSA Maltepe Park, Neomarin, Antalya’da Terracity ve Antalya Migros, Eskişehir’de Espark ile İzmir’de CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezleri’ni yönetimi ve kiralama faaliyetlerini sürdürüyor.

ECE Grubu aktif olduğu 17 ülkede yönetmekte olduğu 189 alışveriş merkezi  ile 6 milyon metrekare  kiralanabilir alanda faaliyet gösteriyor. Yıllık cirosu 21 milyar euro olan grubun dünyada inşaat aşamasında olan 14 projesi daha bulunuyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.