Ana içeriğe atla

Fiyatı gören altına koştu


Yıl başından bu yana altın fiyatlarının yüzde 30 gerilemesi altına olan ilgiyi artırdı. Banka hesaplarında biriken altın, ilk altı ayda yüzde 31 artışla 256 tona ulaştı. Fed parasal sıkılaştırmaya eylülde başlarsa fiyatlar 1180 doların altını görebilecek.


ABD’den gelen olumlu veriler sonrası parasal bolluğun azalacağı yönünde beklentiler altın fiyatlarındaki düşüşü hızlandırırken, altındaki değer kaybı yılın ilk yarısında yüzde 30’u buldu. Fiyatlardaki düşüşle beraber altına ilgi de arttı. Kuyumculuk sektörü 2008’den beri en iyi iş hacmine ulaşırken, bankalardaki altın hesapları yüzde 31 artışla 256 tona ulaştı.
TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, altının 2011’de 1920 dolara çıkarak rekor seviyelerini gördüğünü belirterek “Son dönemde para arzının daraltılacağı yönündeki beklentilerle altın fiyatlarında çok ciddi düşüşler oldu. Yıl başına göre fiyatlarda dolar bazında yüzde 30, TL bazında yüzde 22 gerileme var. Fiyatlardaki gerileme sayesinde kuyumcular son beş yılın en iyi işini yapıyor. Bireysel müşteri anlamında da altına yoğun talep var” dedi. Erten şunları söyledi:

  • İlkyarıda altın depo hesaplarında tüm sektörde yüzde 31’lik artış var. TEB’in müşteri adedi yüzde 17 arttı.
  • Altın kredilerinde haziran sonu itibarıyla 16.1 tonla yüzde 20 pazar büyümesi olurken, TEB’de yüzde 30 oldu.
  • Fiyatların düşmesiyle iç piyasada yaşanan talep artışıyla beraber altın ithalatı da rekor kırdı. Dış piyasa da hareketlendi. Altın ihracatında da yükseliş var. Altın takı ihracatında Türkiye İtalya’dan sonra ikinci sırada. Yıllık 300 ton civarı altın takı üretimimiz var.
  • Cumhuriyet altınına da çok ciddi talep var. Darphane talebi yetiştirmekte zorlanıyor. Bu da tasarruf amaçlı altın talebinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.
  • Türkiye, ham pırlantanın ithalatında yüzde 20 ÖTV ile verginin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Altın takı ihracatında iyi olsak da yüksek vergi nedeniyle pırlantalı altın takı ihracatında çok iyi değiliz.
  • ABD Merkez Bankası Fed’in parasal genişlemeyi yavaşlatması veya faiz artışına gitmesi altın fiyatlarının aşağı yönelmesine neden olacak. Daha önce 1180 doları görmüştük onun da altı denenebilir. Tamamen Fed’in hareketlerine bağlı. Fed parasal sıkıştırmayı 2014’e ertelerse fiyatlar yükselebilir. Eylülden sonra durum netleşecek.

2-3 ton altın toplarızKuyumcularla ortak geliştirdikleri TEB Altın Çağı Projesi’ni de anlatan Erten, projeyle yıl sonuna kadar 1000 anlaşmalı kuyumcuya ulaşmayı ve 10 bin bireysel müşteri üzerinden 2-3 ton arası yastık altı altını ekonomiye kazandırmayı planladıklarını söyledi. Proje şöyle işleyecek: “Müşteri TEB’de bir altın hesabı açıyor. Elindeki takıları kuyumcuya veriyor. Kuyumcu altın değerini belirliyor. Müşteriye verilen banka kartını kuyumcudaki POS cihazından geçirdiği zaman TEB kuyumcunun hesabından o kadar altını müşteriye 
gönderiyor. ”Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.