Ana içeriğe atla

3.5 milyar Avro’luk ciro

Almanya’nın en çok satan fast food yiyecekleri arasında yer alan döner, Avrupa genelinde büyük bir ciroya ulaştı. Almanya’da günde 2 milyon adet ekmek arası döner satılırken buradan AB üyesi 17 ülkeye de
1 milyar Avro’luk ihracat yapılıyor.

Almanyada ilk kez 1972 yılında Berlinde satılmaya başlanan döner, 40. yılında Almanların da gözdesi oldu. 85 milyon nüfuslu ülkede yıllık döner satışı 750 milyon adedi bulurken, araştırmalar pazarın kapasitesinin daha da büyüyeceğini gösteriyor. Almanya çapında 40tan fazla döner imalatçısının üyesi olduğu Avrupa Türk Döner İmalatçıları Birliği (ATDİD) Başkanı Tarkan Taşyumruk, döner sektörünün yıllık cirosunun Avrupa çapında yaklaşık 3.5 milyar Avroya ulaştığını söyledi.
Almanyada yılda 750 milyon adet ekmek arası döner satıldığını ve bu rakamın oldukça tatmin edici olduğunu ifade eden Taşyumruk, Günde yaklaşık 2 milyon adet döner-ekmek satışımız var. Son araştırmalara göre Almanların yüzde 70i henüz döneri keşfetmedi. Bu, pazarın gelişme potansiyelinin yüksek olduğunun bir göstergesi dedi.
Taşyumrukun verdiği bilgiye göre;
* Almanyada döner yılda 2.8 milyar Avro ciro yapıyor.
* Ülke çapında 16 bin adet döner satış noktası bulunuyor. Bu rakam Avrupa genelinde 40 bine ulaşıyor.
* Almanyada 250 adet döner üretim tesisi bulunurken sektör 60 bin kişiye istihdam sağlıyor. Avrupa genelindeki üretim tesisi sayısı ise 400.
* Almanyadan diğer AB ülkelerine yıllık 1 milyar Avroluk ihracat yapılıyor.
* Dönerin yan sanayisi olarak nitelendirilen pide, sos, baharat, salata sektörünün toplam yıllık cirosu ise 3 milyar Avro.

Coca-Cola, dönercileri yakın takipte

Dönerin artan popüleritesi, dünyanın en büyük içecek şirketlerinden Coca- Cola’nın da ilgisini çekti. Yaptırdığı araştırma sonucu diğer fast food zincirlerinde yiyeceğin yanında yüzde 60 içecek satışı yapılırken, döner için bu oranın yüzde 20 olduğunu ve yüzde 40’lık bir potansiyelin bulunduğunu gören şirket; dönerin yanında Coca-Cola içilmesini teşvik edecek yeni bir kampanya düzenlemeye hazırlanıyor.

Fuara ilgi büyük

ATDİD tarafından gerçekleştirilen Döner-Gastronomi Fuarı DÖGA, bu yıl 22-23 Eylül’de Berlin’de gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen fuar; döner imalatçıları ve döner sektörüyle birlikte faaliyet gösteren sos, baharat, pide, salata gibi yan sektörleri bir araya getirdi. Geçen yıl 60 firmanın katıldığı fuara bu yıl yaklaşık 80 firma katıldı.
Fuarda küçük bir imalathane kuruldu ve ziyaretçilere dönerin nasıl yapıldığı gösterildi. Ayrıca “döner yeme” yarışması yapıldı. DÖGA Fuarı’nı yaklaşık 6 bin kişi ziyaret etti.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.