Ana içeriğe atla

Nükleer fay hattı

Dönüşü olmayan hatalara yol açmamak için Mersin projesi yeniden düşünülmeli

Van depreminden sonra kentsel dönüşüm konusunda gösterilen hassasiyet, fay hattı üzerine kurulacak olan Akkuyu nükleer santralı için gösterilmiyor. Mersin Ticaret Odası Başkanı Aşut, Mersin’de santral için tahsis edilen arazinin zemin açısından uygunluğunun akıllarda soru işareti yarattığına dikkat çekerek etütlerin yenilenmesini istedi.

Japonya’daki nükleer felaketten sonra Avrupa’da yeni santral yapımı şöyle dursun mevcut santrallardaki üretimin kademeli olarak düşürülmesinin planlandığı bir dönemde, Türkiye, yakınından aktif bir fay hattı geçen Mersin Akkuyu’da nükleer santral yapılmasında ısrarcı. AKP hükümeti, Van depreminden sonra kentsel dönüşüm konusunda gösterdiği hassasiyeti, fay hattı üzerine kurulacak olan Akkuyu nükleer santralı için göstermiyor.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, nükleer enerjinin konuşulabileceği ancak önemli olanın santralın yapımında kullanılacak teknoloji, fiyat ve yer seçimi olduğunu söyledi. Aşut “İş dünyası olarak bizler ucuz ve sürekli enerji peşindeyiz. Ancak, asla bunu yaşadığımız çevreye telafisi imkânsız zararlar verecek şekilde olması taraftarı değiliz” dedi.
Enerjinin bir ülkenin ekonomik gelişmesi için ‘olmazsa olmaz’ bir faktör olduğuna işaret eden Aşut, alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasını desteklediklerini, ancak bu arayışların doğa ve tabiatla uyum içinde geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Akkuyu’ya kurulacak bir nükleer santralın, kamuoyu yeterince tatmin edilmediği takdirde ölü yatırımlara yol açacağını ifade eden Aşut, bölgenin enerji ihtiyacının arttığını, ancak bu ihtiyacın giderilmesi için başka çözümler de üretilebileceğini belirterek Mersin’in rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Turizm ve tarımı tehlikeye sokarAB’nin de desteğiyle Türkiye’de ilk defa uygulamaya konulan bölgesel yenilikçilik ve kalkınma projesi ‘RIS Mersin Projesi’ ile birlikte kentin geleceğine yön verecek üç ana sektör belirlediklerini söyleyen Aşut şunları söyledi: “Bu sektörler tarım-gıda, lojistik ve turizm. Her üç sektörde de çok ciddi yatırımlarımız var. Ancak nükleer santralın özellikle bir turizm cenneti olma niteliği taşıyan Akkuyu’da yapılması başta turizm olmak üzere, tarım-gıda sektöründeki yatırımları maalesef tehlikeye düşürecek. Bizler iş dünyası olarak şehrimizde yapılacak yatırımların bütüncül bir stratejiyle ele alınması ve şimdiye kadar emek sarf ederek belirli bir noktaya getirdiğimiz diğer yatırımların göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyoruz.”


Kamuoyu tatmin edilmeli


Nükleer konusunda bilim insanlarının daha çok konuşması, kamuoyunu bilgilendirmesi ve mutlaka tatmin edilmesi gerektiğini söyleyen Aşut, “Her türlü risk faktörü dikkate alınmalı. Tam da ‘risk faktörleri’ nedeniyle bu tarz bir santralın Mersin’de kurulması konusunda tereddütlerimiz var. Santral için tahsis edilen arazinin zemin açısından uygunluğu akıllarda soru işareti yaratıyor, buraya oldukça yakın fay hattı bulunuyor. Dönüşü olmayan hatalara yol açmamak için zemin etütleri hassasiyetle yapılmalı ve fay hattı haritası üzerinde yeniden çalışılmalı” diye konuştu.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.