Ana içeriğe atla

Doğtaş 100 milyonluk marka peşinde

İşbir Yatak'la satın alma konusunda anlaşamayan Doğtaş Mobilya, yurt dışında yeni marka arayışına girdi. Doğtaş, yeni satın alma için 100 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

2012 yılında Kelebek Mobilya’yı bünyesine katan Doğtaş Mobilya, 3’üncü marka arayışında gözünü yurt dışına çevirdi. İngiltere’de bir marka ile görüştüklerini ancak vazgeçtiklerini ifade eden Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, bunun için 100 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını söyledi. Doğtaş, 12 Nisan’da Berlin, Londra, Cidde, Dubai, Abu Dabi, Mekke, Kuveyt, Tripoli, Kerkük, Doha, Manama ve Dammam’da toplam 12 mağaza açtı. Berlin'deki açılışın ardından açıklamalarda bulunan Doğan, İşbir Yatak ile satın alma konusunda yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını hatırlatarak, “Açtığımız yeni mağazalar nedeniyle kapasite artırımına gittik. Düzce ve Biga’daki 2 tesisimiz için 15 milyon dolar yatırım yaptık. Ancak bu 2-3 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak. Rakibimiz olmayacak, bizi geliştirecek 3’üncü bir marka için fırsatları kovalamaya devam ediyoruz. Şu ana kadar 60-70 milyon dolarlık markalarla görüşmelerde bulunduk. Bütçe sıkıntımız yok. Yeni marka için 100 milyon dolarlık bütçe ayırdık ama 200 milyon dolarlık bir firma 150 milyon dolara satılırsa bunu da değerlendirebiliriz” dedi.Bir ayda 73 mağaza

Bu ayı Doğtaş ve Kelebek Mobilya olarak toplam 73 mağaza açılışıyla kapatacaklarını vurgulayan Doğan, hedefleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Doğtaş tarafında 2014'te 20 Exclusive, 15 yatak mağazası, yurt dışında da toplam 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Seçim nedeniyle ocak-şubat-mart aylarında rafa aldığımız mağaza açılışlarımıza hız verdik. Exclusive mağazalarımızın 18 tanesini hizmete aldık. Avrupa’da Almanya’ya odaklanacağız. Şu anda Almanya’da 3 olan mağaza sayımızı 2017'ye kadar 13'e çıkaracağız. 2013 yılında 275 milyon lira olan ciromuzu bu yıl 370 milyon liraya yükselteceğiz. Bunun 98 milyon lirası Kelebek Mobilya’dan gelecek. Amacımız bu yıl ihracatta da yüzde 30 büyüyerek, 40 milyon doların üzerine çıkmak.”


Rusya’ya tekrardan giriyoruz

Şu an için en iyi pazarlarının sırasıyla Libya, Almanya ve Irak olduğunu dile getiren Doğan “Suriye ve Mısır'da mağazalarımız siyasi gerilim nedeniyle kapandı. Ciddi ihracat kaybı oldu fakat sektörün ihracatı her yıl yüzde 15 artıyor. Bu pazarlarda da işlerin zamanla yoluna gireceğini düşünüyoruz. Ayrıca daha önce çıktığımız Rusya pazarına da bu yıl içinde yeniden giriş yapmış olacağız" diye konuştu. 


Pazar bu yıl yüzde 10 büyür

Türkiye'de mobilya sektörünün 10 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını ifade eden Doğan, "Geçen yıl iç pazar hiç büyümedi çünkü alınan tasarruf önlemleri çok etkili oldu. Bu yıl ise ertelenen talebin harekete geçeceğini ve pazarın yüzde 10 civarı büyüyeceğini düşünüyorum” dedi.
 

Boydak’a dava açtı

 Doğtaş Mobilya mağazalarının dış cephesini Boydak Grubu’nun taklit ettiğini öne süren Davut Doğan “Boydak Grubu’nun tabeladaki marka adını çıkarıp Doğtaş’ı koyardanız hiçbir fark olmadığı ortada. Bununla ilgili mahkeme sürecimiz devam ediyor. Sektörde tasarımların taklit edilmesine alışmıştık ama bu bir ilk” dedi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.